Parafie diecezji płockiej przygotowywały się do beatyfikacji Jana Pawła II przez cały okres Wielkiego Postu. Papieskie nauczanie akcentowano podczas katechez, homilii i nabożeństw. Konkretnymi owocami beatyfikacji papieża Polaka są częstsze spowiedzi święte w tym okresie. W dniach poprzedzających beatyfikację w parafii św. Stanisława Kostki w Rypnie uczniowie przejdą ulicami miasta w Marszu Świętości, strażacy złożą hołd Janowi Pawłowi II podczas okolicznościowej Eucharystii, a mieszkańcy poszczególnych wiosek z terenu parafii uczestniczyć będą w adoracjach i czuwaniach.
30 kwietnia w wielu parafiach będą odbywały się czuwania modlitewne. Tak na przykład będzie w parafii farnej w Sierpcu. W programie: Msza św., Różaniec papieski, adoracja Najświętszego Sakramentu, koncert zespołu „Anastas”, o godz. 21.37 Apel Jasnogórski przy obelisku Jana Pawła II. Również w parafii w Bogatem dzień przed beatyfikacją będzie dniem modlitewnej refleksji. O 21 zostanie odmówiony Apel Jasnogórski. W kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za życie i pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. Towarzyszyć jej będzie wieczór wspomnień pt. „Szukałem was”, przygotowany przez Kościół Domowy
1 maja w różnych miejscach diecezji wierni będą duchowo jednoczyć się z Rzymem. Parafia farna w Sierpcu połączy się z Rzymem specjalnym telemostem. Przed i po transmisji uroczystości beatyfikacyjnych będą odprawione Msze święte. W Rypinie stanie telebim, na którym będzie można oglądać uroczystości beatyfikacyjne. Wieczorem tego dnia zaplanowano Apel Dziękczynienia za beatyfikację. Inicjatyw dziękczynnych w Rypinie będzie więcej. Zaplanowano już rajd rowerowy, pielgrzymkę do sanktuarium w Oborach z Ikoną Świętej Rodziny, a we wrześniu adorację krzyża, który Jan Paweł II trzymał w Wielki Piątek 2005 roku.
W kościele parafialnym w Słupi 1 maja poświęcony zostanie boczny ołtarz, dedykowany nowemu błogosławionemu. Aktowi poświęcenia towarzyszyć będzie dziękczynna Eucharystia. Parafia św. Jakuba będzie także posiadać nową chorągiew do procesji z wizerunkiem Papieża, którą wyszywa jedna z parafianek.
W oryginalny sposób za beatyfikację papieża dziękować będą wierni w parafii św. Walentego w Gzach. Na 8 maja zaplanowano tam akcję "żywego pomnika". Tego dnia stanie w parafii specjalny ambulans, w którym można będzie oddać krew.
Diecezja w tym roku świętować będzie również dwudziestą rocznicę wizyty Jana Pawła II. Obchody będą połączone z dziękczynieniem za beatyfikację papieża.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.