„Głoszenie wiary to przede wszystkim kwestia piękna. A piękna się nie wyjaśnia – je się ukazuje (…); nie można przekonać kogoś o pięknie, trzeba mu dać świadectwo” – podkreślał Franciszek na audiencji dla pielgrzymów z archidiecezji Spoleto-Nursji.
Przybyli oni do Rzymu, aby świętować rocznicę konsekracji swojej katedry. Papież zapraszał ich z kolei, aby podobnie jak ta świątynia, odkrywali i pokazywali innym piękno.
Jednym z elementów, na jakie Ojciec Święty zwrócił również uwagę, jest ikona obecna w tamtejszym przybytku. Przedstawia ona patronkę katedry – Matkę Bożą – która stoi w postawie orantki. Maryja modli się za nas, tak jak Ją o to prosimy – podkreślał Papież. Niech więc Ona uczy nas też owego wstawiennictwa – a nie tylko za naszych bliskich, ale również za ludzi nam odległych, mentalnie lub fizycznie. Oto zadanie Kościoła – wzywał Franciszek.
„Szukać piękna to kierować uwagę do sedna spraw, a nie do pozorów. W Kościele nie ma już czasu na skupianie się na aspektach drugorzędnych, zewnętrznych; nadszedł moment, by spojrzeć na wspólnotę początków i skupić się na prawdziwych priorytetach, którymi są modlitwa, miłość oraz głoszenie. Wiem, że usiłujecie rozbudzić bardziej autentyczne działanie apostolskie – mówił Ojciec Święty. – Odnowa pracy duszpasterskiej wymaga podejmowania wyborów, a wybory muszą brać swój początek od tego, co najważniejsze. Nie bójcie się zaktualizować sposobów ewangelizacji, katechezy, posługi proboszcza czy posługi duszpasterzy, aby przejść od duszpasterstwa konserwatywnego, w którym oczekuje się, że ludzie sami przyjdą, do duszpasterstwa misyjnego, w którym ćwiczy się swoje serce, aby rozszerzyć je na głoszenie, wychodząc z «duszpasterskiej introwersji». Kiedy serce nie pozostaje zamknięte i smutne, rozmyślając o rzeczach nieidących po czyjejś myśli, ale się otwiera – jak to ma miejsce w księdzu pełnym poświęcenia dla swojego ludu, w rodzącej życie rodzinie, w młodym człowieku podejmującym decyzję, by nie myśleć tylko o zabawie, ale ofiarować się dla Boga i dla innych – wówczas Ewangelia przychodzi w sposób autentyczny, poprzez piękno świadectwa. Zawsze pamiętajmy: świadectwo życia przekazuje piękno wiary.“
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.