Co, gdzie, jak?

Program uroczystości oraz praktyczne wskazówki dla polskich pielgrzymów, mających zamiar przybyć do Rzymu:

  1. 30 kwietnia na terenie antycznego stadionu Circo Massimo w Rzymie odbędzie się wieczorne czuwanie modlitewne (od godz. 20.00 do 22.30), poprzedzające beatyfikację. Jest organizowane przez diecezję rzymską, której Jan Paweł II był biskupem. Czuwanie poprowadzi kard. Agostino Vallini, papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej. Benedykt XVI duchowo połączy się z zebranymi za pośrednictwem łączy wideo. Podczas wieczornego czuwania w przeddzień beatyfikacji Jana Pawła II specjalny telemost połączy antyczny stadion Circo Massimo w Rzymie, sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, Guadalupe w Meksyku, bazylika w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz jedno z sanktuariów w Indiach.
  2. Uroczystości beatyfikacyjne w niedzielę 1 maja na Placu św. Piotra rozpoczną się o godz. 10.00. Mszy św. przewodniczyć będzie Ojciec Święty. Wierni będą wpuszczani na Plac św. Piotra w dniu beatyfikacji od godz. 5.30. Ponieważ nie ma biletów, obowiązuje zasada pierwszeństwa. Wpuszczaniem wiernych na Plac św. Piotra i w okolice Watykanu kierować będą odpowiednie służby porządkowe. Kapłani nie będą mogli koncelebrować. Dla tych, którzy nie zmieszczą się na Placu św. Piotra, w różnych punktach miastach będą ustawione telebimy.
  3. Oddanie czci doczesnym szczątkom nowego Błogosławionego przez wiernych będzie możliwe już w niedzielę 1 maja. Po beatyfikacji Jana Pawła trumna z jego ciałem wystawiona zostanie w Bazylice przed ołtarzem Konfesji. Trumna zostanie wystawiona aż do chwili, kiedy zakończy się napływ wiernych, którzy będą chcieli oddać hołd beatyfikowanemu papieżowi.
  4. Msza dziękczynna za beatyfikację sprawowana będzie 2 maja. Rozpocznie się o godz. 10.30 na Placu św. Piotra. Przewodniczy jej będzie kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu. Kapłani mogą włączyć się do koncelebry.
  5. W dniu 3 maja, w uroczystość M.B. Królowej Polski, w Bazylice Santa Maria Maggiore o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. Wszyscy Polacy obecni tego dnia w Rzymie są zaproszeni do uczestnictwa w tym szczególnym polskim dziękczynieniu. 
  6. Złożenie doczesnych szczątków nowego Błogosławionego w Kaplicy św. Sebastiana odbędzie się kilka dni po beatyfikacji w formie prywatnej.
  7. Radio Watykańskie we współpracy z Polskim Radiem przeprowadzi bezpośrednie transmisje w języku polskim: z czuwania przygotowującego do beatyfikacji, Mszy beatyfikacyjnej oraz poniedziałkowej liturgii dziękczynnej. Transmisje będą słyszalne w Rzymie na falach ultrakrótkich o częstotliwości 93.3 MHz. Warto więc, by pielgrzymi przybywający do Rzymu mieli ze sobą odbiorniki radiowe.
  8. Rzymskie Dzieło Pielgrzymek (Opera Romana Pellegrinaggii powiązana z diecezją rzymską) zaproponowało specjalną kartę pielgrzyma, tzw. SPECIAL JPII PASS. Kartę pielgrzyma można nabyć po zalogowaniu się na stronie internetowej www.jpiibeatus.org (strona posiada pięć wersji językowych, w tym język polski). Karta kosztuje 18 euro. Nabywca otrzymuje w zamian pakiet uprawnień i zniżek.

    Posiadanie Karty gwarantuje:

    - poruszanie się po terenie Rzymu komunikacją miejską (autobusem, tramwajem, metrem oraz kolejką relacji Rzym-Ostia) przez trzy dni od daty pierwszego skasowania;
    - prowiant w dniu 1 maja;
    - opiekę medyczną;
    - gadżet;
    - informator o wydarzeniach i ceremoniach podczas uroczystości beatyfikacji;
    - zwiedzanie Więzienia Mamertyńskiego z audio-przewodnikiem;
    - zwiedzanie Bazyliki Św. Jana na Lateranie z audio-przewodnikiem;
    - wycieczkę autobusem turystycznym „Roma Christiana” - wejściówka ważna jest na okres trzech dni (trasa może ulegać zmianom w zależności od przejezdności miasta i wytycznych władz miejskich Rzymu).
    Przypomnijmy, że nabycie karty pielgrzyma nie gwarantuje wejścia na Plac św. Piotra w czasie uroczystości beatyfikacyjnych.

  9. Pielgrzymi mogą skorzystać z tanich noclegów w dwóch wioskach młodzieżowych, które zostaną utworzone na terenie Fiumicino i Civitavecchia.
  10. Wioska Młodzieżowa – 3 dni / 2 noce
  11. Zakwaterowanie, łóżko jednoosobowe w wieloosobowym namiocie: €55,00
  12. Wioska Młodzieżowa – 4 dni / 3 noce
  13. Zakwaterowanie, łóżko jednoosobowe w wieloosobowym namiocie: €65,00
  14. Obie propozycje zawierają Kartę pielgrzyma (Special JPII Pass).
  15. Rezerwacja drogą on-line (za pośrednictwem www.jpiibeatus.org). Należy wypełnić podany moduł informacyjny.
  16. Wikariat rzymski (Vicariato di Roma) utworzył stronę internetową dotyczącą beatyfikacji: www.karol–wojtyla.org. Znajdują się tam informacje w siedmiu językach, między innymi po polsku.
  17. W nocy z sobotę na niedzielę metro będzie jeździć do godz. 02.00 w nocy, a po krótkiej przerwie od godz. 04.00. Komunikacja miejska w dniu 1 maja będzie prawdopodobnie darmowa.
  18. W nocy z sobotę na niedzielę kościoły położone w centrum Wiecznego Miasta będą otwarte („biała noc kościołów”).
  19. Z okazji Beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II w niedzielę 1 maja 2011, Muzea Watykańskie będą otwarte wyjątkowo także późnym wieczorem w dniach 26, 27, 28, 29 kwietnia i 2 maja w godzinach od 19.00 do 24.00 (ostatnie wejście o godz. 22.00). W tych szczególnych dniach i w wyżej wymienionych godzinach "Papieskie Muzea" zastosują taryfę ulgową w wysokości 8 euro dla wszystkich pielgrzymów, którzy przedstawią oficjalny dokument z własnej parafii, diecezji lub innej instytucji kościelnej, zaświadczający o ich udziale w uroczystościach beatyfikacyjnych. Więcej informacji: tel. +39-0669883145; +39-0669884676; fax +39-0669884019. Nie jest możliwa rezerwacja biletów przez Internet.
  20. Dla pielgrzymów polskich uruchomiona będzie specjalna infolinia pod numerem 060606. Język polski będzie jednym z czterech języków, w którym otrzyma się pomoc dotyczącą pobytu w Rzymie.
  21. WYDZIAŁ KONSULARNY Ambasady RP w Rzymie udziela informacji dotyczących organizacji uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II pod następującymi numerami telefonów stacjonarnych: 0039 06 36204309 lub 0039 06 36204302; kom. 0039 3403292956. Można również kierować pytania w formie pisemnej: fax 0039 06 36204322 lub 0039 06 80693217 oraz e-mail: konsul@infopolonia.itPrzed przybyciem do Włoch warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wszelkie informacje dostępne na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia (www.nfz.gov.pl).
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg