Papież: powiedzieć „nie” światu, aby być wiernym Ewangelii

Również i dziś jak za czasów św. Jana Nepomucena czy komunistycznych reżimów trzeba mówić „nie” potęgom tego świata, aby potwierdzić swoje „tak” wobec Ewangelii i pozostać chrześcijaninem we współczesnym świecie – mówił Franciszek na audiencji dla Papieskiego Kolegium Czeskiego w Rzymie.

Wyraził też uznanie dla wielu kapłanów i biskupów, którzy w czasie komunistycznej dyktatury mieli odwagę powiedzieć „nie” reżimowi, by zachować wierność swemu powołaniu i misji.

Papież mówił o tym, odnosząc się do postaci patrona czeskiego kolegium, którym jest św. Jan Nepomucen, praski kapłan, który w XIV w. został zabity przez króla Wacława IV, ponieważ nie chciał złamać tajemnicy spowiedzi. Jak podkreślił Franciszek, św. Jan powiedział „nie” królowi, aby potwierdzić swoje „tak” wobec Chrystusa i Kościoła.

„Ten korzeń ewangelicznej odwagi i niewzruszoności, który pochodzi od waszego patrona, nigdy nie może stać się dla was niczym pamiątkowa tablica na ścianie czy obiekt muzealny, święty obrazek. Nie, musi pozostać żywym korzeniem, ponieważ również dziś potrzebujemy z niego czerpać żywotne soki. Również dziś, w Europie i na całym świecie, aby być chrześcijaninem, a w szczególności pełnić posługę kapłańską w Kościele, być osobą konsekrowaną, trzeba powiedzieć „nie” potęgom tego świata, aby potwierdzić „tak” wobec Ewangelii. Niekiedy są to potęgi polityczne, kiedy indziej ideologiczne i kulturowe, a ich oddziaływanie jest bardziej subtelne, dokonuje się poprzez media, które mogą wywierać presję, dyskredytować, szantażować, izolować itd. Albo jeszcze gorzej, mogą sprawić, że będziecie żyć na sposób światowy. Strzeżcie się, światowości duchowej. Nic gorszego nie może się przydarzyć Kościołowi czy osobie konsekrowanej. Miejcie się na baczności, aby nie żyć tak jak świat, według jego kryteriów. Świadectwo św. Jana Nepomucena przypomina nam, dziś bardziej niż kiedykolwiek dotąd, prymat sumienia nad wszelką władzą światową; prymat osoby ludzkiej, jej niezbywalnej godności, której centrum jest właśnie sumienie, pojmowane nie w sensie czysto psychologicznym, lecz w swej pełni, jako otwarcie na transcendencję.“

Papież przypomniał, że św. Jan Nepomucen jest powszechnie znany jako patron mostów, ponieważ został on wrzucony do Wełtawy z Mostu Karola w Pradze. Franciszek zauważył, że każdy z nas w sposób konkretny powinien zabiegać o budowanie mostów wszędzie tam, gdzie są podziały i nieporozumienia. W sposób szczególny jest to zadaniem kapłanów.

„Jak dobrze wiecie, nie da się tego zrobić bez modlitwy. Mosty buduje się na tym właśnie fundamencie, poprzez modlitwę wstawienniczą. Dzień po dniu, kołacząc niestrudzenie do serca Chrystusa, tworzy się podwaliny, aby dwa brzegi odległe i wrogie mogły się znowu porozumieć. Chciałbym tu przypomnieć medytację kard. Martiniego pod tytułem „Krzyk wstawiennictwa”, wygłoszoną w 1991 r., podczas wojny w Zatoce Perskiej. Dziś, kiedy szaleje wojna na Ukrainie, ta homilia jest bardzo aktualna. Chcę podkreślić w szczególności jeden fragment o modlitwie wstawienniczej, kiedy kard. Martini mówi: „Wstawiennictwo oznacza postawić się w miejscu, gdzie trwa konflikt, między dwiema stronami konfliktu. Jest to postawa Jezusa Chrystusa na krzyżu”. W tym miejscu dotykamy punktu centralnego. To Jezus Chrystus jest mostem i twórcą mostów. On jest naszym pokojem, to On zburzył i nadal burzy mury wrogości. I to ku Niemu musimy zawsze zwracać i prowadzić ludzi, rodziny, społeczności. A czynimy to w centralnej chwili każdego naszego dnia, kiedy odprawiamy Mszę św. Nie możemy i nie wolno nam stawiać się w centrum. To On ma być w centrum. Wystrzegajmy się pokusy światowej promocji, która często łudzi nas pod pozorem szlachetnych celów. Pan chce, byśmy byli sługami, braćmi i siostrami, a nie primadonną czy głównym bohaterem. (…) Dla każdego z nas zawsze pozostaje aktualne motto św. Jana Chrzciciela: trzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał.“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama