„Rozeznanie to pomoc w rozpoznawaniu znaków, za pomocą których Pan pozwala się spotkać w sytuacjach nieoczekiwanych, nawet bolesnych … Może z nich powstać spotkanie zmieniające życie na zawsze” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej na placu św. Piotra. Kontynuując cykl katechez o rozeznaniu papież wskazał na rolę, jaką odegrało ono w życiu św. Ignacego z Loyoli.
Franciszek odwołał się do decydującego wydarzenia w życiu założyciela Towarzystwa Jezusowego, gdy dochodząc do zdrowia po kontuzji odniesionej na polu bitwy nie mógł cieszyć się lekturą opowieści rycerskich, gdyż ich nie było w domu, gdzie był goszczony. Były tam natomiast żywoty świętych. Ignacy dostrzegł w sobie odmienną reakcję: myśli o świecie były na początku atrakcyjne, lecz potem traciły swój blask i pozostawiały pustkę, Natomiast myśli o Bogu budziły w nim na początku opór, ale gdy zostały przyjęte, przynosiły nieznany dotąd spokój, trwający przez dłuższy czas.
Dlatego Ignacy sugerował czytanie żywotów świętych, ponieważ ukazują one w sposób opisowy i zrozumiały styl Boga w życiu ludzi, którzy tak bardzo się od nas nie różnią. Ojciec Święty podkreślił, że Bóg działa poprzez nieplanowane wydarzenia, a także poprzez komplikacje. „Rozeznanie to pomoc w rozpoznawaniu znaków, za pomocą których Pan pozwala się spotkać w sytuacjach nieoczekiwanych, nawet bolesnych, jaką dla Ignacego była kontuzja nogi. Może z nich powstać spotkanie zmieniające życie na zawsze” – stwierdził papież na zakończenie swojej katechezy.
Leon XIV jest Papieżem internetu. Jego profile, osiągają coraz większą liczbę obserwatorów.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.
Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo.
Papież Leon XIV kieruje słowa, które poruszają sumienia i budzą nadzieję.