Ojciec Święty włączy się w obchody pierwszego Międzynarodowego Dnia Braterstwa Ludzkiego, ustanowionego na 4 lutego. Tego dnia połączy się za pośrednictwem internetu z wielkim imamem Ahmadem al-Tayyebem. Same obchody, choć zorganizowane online, będą miały swe centrum w Abu Zabi.
Organizatorem 1. Międzynarodowego Dnia Braterstwa jest szejk Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan, przewodniczący Rady Wykonawczej emiratu Abu Zabi, największego spośród Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W obchodach, organizowanych online wezmą udział m.in. wielki imam Al-Azhar Ahmad Al-Tayyeb oraz sekretarz generalny ONZ António Guterres. Jak zapowiada Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego, w wirtualne celebracje włączy się też papież Franciszek. Przy okazji tego wydarzenia zostanie też wręczona nagroda "Zayed" przyznawana za zasługi na rzecz budowania międzyludzkiego braterstwa.
Pomysłodawcami Międzynarodowego Dnia Braterstwa Ludzkiego są właśnie papież Franciszek i wielki imam Ahmad Al-Tayyeb, którzy w 2019 r. złożyli na ręce sekretarza generalnego ONZ propozycję, aby ONZ ogłosiła takie obchody właśnie na 4 lutego. Data nie jest przypadkowa, gdyż to podczas papieskiej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która odbyła się w dn. 3-5 lutego 2019 r. Ojciec Święty i wielki imam podpisali wspólnie "Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia", który wcześniej przygotowywali wspólnie przez ponad 1,5 roku. Wkrótce potem powstał Wielki Komitet ds. Braterstwa Ludzkiego, którego celem jest przełożenie postulatów z tego dokumentu na praktykę. Wśród konkretnych propozycji znajduje się m.in. ustanowienie nagrody "Zayed", a także budowa Domu Rodziny Abrahamowej na wyspie Saadiyat w Abu Zabi, w skład którego wejdą m.in. meczet, synagoga i kościół katolicki. Z kolei 21 grudnia 2020 r. Zgromadzenie Narodowe ONZ podjęło jednomyślną decyzję o ustanowieniu 4 lutego Międzynarodowym Dniem Braterstwa Ludzkiego.
"Ta uroczystość jest odpowiedzią na wyraźne zaproszenie skierowane przez papieża Franciszka do całej ludzkości, aby budować pokój w spotkaniu z drugim człowiekiem - wyjaśnia przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot w komunikacie, zapowiadającym udział papieża Franciszka w obchodach - W październiku zaproszenie to wybrzmiało jeszcze bardziej, wraz z encykliką 'Fratelli tutti'. Spotkania te są sposobem na urzeczywistnienie autentycznej przyjaźni społecznej, jak prosi nas o to Ojciec Święty".
Sam papież powierzył Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego troskę o udział Stolicy Apostolskiej w tym wydarzeniu. Do pielęgnowania braterstwa Franciszek zachęcał także w styczniowej edycji "Video del Papa" - comiesięcznego filmu przedstawiającego papieskie intencje modlitewne, w którym przypominał, że zachęca ono do "otwarcia się na Ojca wszystkich i do dostrzeżenia w drugim człowieku brata i siostry, do współdzielenia życia, wzajemnego pomagania sobie, miłowania się i poznawania".
Zaprezentowano orędzie na LIX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Papież apeluje o zniesienie ograniczeń, które doprowadziły Syryjczyków do ubóstwa.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.