Nowy sekretarz Kongregacji ds. Świętych

Biskup tytularny Montefiascone abp Fabio Fabene został mianowany przez papieża Franciszka na sekretarza Kongregacji ds. Świętych.

Urodził się 12 marca 1959 r. w Rzymie. Kształcił się w Papieskim Seminarium Regionalnym w Viterbo, a na kapłana został wyświęcony 26 maja 1984 roku. Doktorat uzyskał z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i od razu zaczął wykładać w Instytucie Teologicznym w Viterbo.

8 kwietnia 2014 r. został nominowany biskupem, a święcenia biskupie przyjął 30 maja tego roku. Będąc szefem Kongregacji ds. Biskupów, został także zastępcą sekretarza Kolegium Kardynalskiego. Od 8 lutego 2014. pełnił funkcję podsekretarza Synodu Biskupów.

"Autor wielu publikacji, w swojej ostatniej książce, zatytułowanej »Symfonia posługi« z przedmową papieża Franciszka, abp Fabene podsumował drogę synodalną, która w ostatnich dziesięcioleciach ożywiła rolę świeckich, drogę kościelną, która doprowadziła do ekspansji posługi świeckich, i nową świadomość ich centralnej roli w Kościele misyjnym i »wychodzącym«" - pisze "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki. "Równie istotna dla arcybiskupa jest rola młodych, którym został poświęcony cały synod zakończony adhortacją »Christus vivit«".

Włoski dziennik przytacza słowa abp. Fabene: "Młodzi mają zdolność odmładzania Kościoła i stąd wezwanie do wszystkich wspólnot, by im zaufały, włączając ich w drogę każdej indywidualnej wspólnoty".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama