Pożegnanie papieża z Brytyjczykami

Z nadzieją na pogłębienie współpracy i dialogu z różnymi komponentami brytyjskiego społeczeństwa Benedykt XVI pożegnał się z gospodarzami jego 17. podróży apostolskiej.

W przemówieniu wygłoszonym na lotnisku w Birmingham podziękował za okazaną mu gościnę i przypomniał pokrótce główne etapy swej wizyty. Szczególnym zaszczytem – powiedział – było dla mnie zaproszenie do przemawiania przed obu izbami parlamentu w historycznym miejscu, jakim jest Westminster Hall. Szczerze ufam, że wydarzenie to przyczyni się do potwierdzenia i umocnienia bardzo dobrych relacji między Stolicą Apostolską i Zjednoczonym Królestwem, zwłaszcza we współpracy na rzecz międzynarodowego rozwoju, z odnowionym poczuciem wspólnych wartości i wspólnego celu.

Papież przypomniał też dzisiejszą beatyfikację kard. Johna Henry’ego Newmana, nazywając go „wielkim synem Anglii”. „Pamiętając o jego bogatej spuściźnie dzieł akademickich i duchowych, jestem pewny, że wciąż jeszcze wiele nas może nauczyć o chrześcijańskim życiu i świadectwie pośród wyzwań współczesnego świata, które przewidział on z nadzwyczajną jasnością” – powiedział Benedykt XVI w przemówieniu pożegnalnym na lotnisku w Birmingham.

Na następnej stronie zamieszczamy za KAI pełny tekst przemówienia Benedykta XVI

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama