Gigant wiary i wciąż aktualny prorok

Jan Paweł II to nie tylko gigant wiary, ale i prorok, którego nauczanie wciąż trzeba na nowo odkrywać i aktualizować. Przypomina o tym Kiko Argüello, inicjator Drogi Neokatechumenalnej, którą, jak mówi, święty Papież widział, jako konkretną odpowiedź Ducha Świętego na duszpasterskie skostnienie w Kościele.

Kiko Argüello przypomina odwagę z jaką Jan Paweł II analizował sytuację w świecie i Kościele. Przywołuje prorockie słowa Papieża z Sympozjum Biskupów Europy w 1985 r., na którym mówił o trudnej sytuacji na Starym Kontynencie: postępującym zeświecczeniu, szerzącym się relatywizmie moralnym, zniszczeniu rodziny i braku powołań. „Wielu było wtedy oburzonych taką katastroficzną analizą rzeczywistości. Jan Paweł II  przypomniał wówczas, że by odnaleźć nowe tchnienie Ducha Świętego trzeba wyjść poza skostniale schematy" - mówi Kiko Argüello. Przypomina, że właśnie dlatego od samego początku Papież wspierał Neokatechumenat, widząc w nim ważne narzędzie nowej ewangelizacji i dar Boga dla Kościoła.

„Mimo sprzeciwów z wielu stron Jan Paweł II bardzo nam pomagał. Dzięki niemu Droga Naeokatechumenalna rozrosła się na pięć kontynentów, ale i wypracowała swą mocną katolicką tożsamość" – podkreśla Kiko Argüello. Wskazuje, że dzięki swemu dalekosiężnemu spojrzeniu Papież-Polak dostrzegł to, co dziś jest konkretnym owocem tej kościelnej rzeczywistości i pomógł się temu rozwijać, choćby zakładając w Rzymie seminarium Redemptoris Mater.  Akceptując statuty Drogi zauważył, że w świecie, w którym rozprzestrzenia się religijna obojętność i wielu ludzi żyje tak, jakby Boga nie było, potrzeba tych, którzy na co dzień żyją wiarą i mocą sakramentów. Inicjator Drogi Neokatechumenalnej widzi w św. Janie Pawle II nie tylko swego „przyjaciela i ojca", ale przede wszystkim „wielkiego proroka, którego dziedzictwo nic nie straciło na swej aktualności".  

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.