Do modlitwy za osoby pracujące w środkach społecznego przekazu zachęcił dziś Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W homilii wskazał, że uczeń Jezusa powinien być człowiekiem wolnym, człowiekiem tradycji i nowości, gdyż daje się kierować Duchowi Świętemu, a nie ideologiom.
Wprowadzając do liturgii Ojciec Święty powiedział: „Chciałbym, abyśmy dzisiaj pomodlili się za tych wszystkich, którzy pracują w mediach, w środkach przekazu, by ludzie nie znajdowali się w wielkiej izolacji; na rzecz edukacji dzieci, informacji, żeby pomóc im przetrwać ten czas zamknięcia w domach” – stwierdził papież.
W homilii Franciszek komentując dzisiejszą Ewangelię (J 8, 31-42), skoncentrował się na słowach wypowiedzianych przez Pana Jezusa do Żydów: „Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Zaznaczył, że bycie uczniem - oznacza zezwolenie, by kierował nami Duch Święty: dlatego uczeń Jezusa jest człowiekiem tradycji i nowości, człowiekiem wolnym, nigdy nie podlegającym ideologiom.
Na wstępie Ojciec Święty zauważył, że ósmy rozdział Ewangelii św. Jana zawiera gwałtowną polemikę między Panem Jezusem a uczonymi w Prawie, która dotyczy tożsamości zarówno Jezusa jak i uczonych w Prawie. Pan Jezus przypiera ich do muru, ukazując sprzeczności ich argumentacji. I w końcu nie znajdują innego wyjścia, jak bluźnierstwo wymierzone w Matkę Bożą. Franciszek podkreślił, że przedstawiając swoją tożsamość Jezus powiedział do Żydów, którzy w Niego uwierzyli: „Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Nie zachęca ich do pogłębienia studiów, udoskonalenia argumentacji, lecz do trwania w Jego słowie, co nadaje im tożsamość uczniów Jezusa.
„Jeśli będziesz trwał w Panu, w Słowie Pańskim, w życiu Pana, będziesz uczniem. Jeśli nie będziesz trwał, będziesz człowiekiem, który sympatyzuje z doktryną, który idzie za Jezusem jako człowiekiem dokonującym wielu dobrych uczynków, jest bardzo dobry, który ma odpowiednie wartości, ale bycie uczniem jest prawdziwą tożsamością chrześcijanina” – stwierdził papież.
Franciszek podkreślił, że ten stan ucznia obdarzy nas wolnością. „Uczeń jest człowiekiem wolnym, ponieważ trwa w Panu” - zaznaczył. Wskazał, że oznacza to pozwolenie, by kierował nami Duch Święty.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.