„Bóg powołuje nas do miłosierdzia, abyśmy swoimi postawami pokazywali, że nie stworzył nas dla samych siebie, ale dla innych” – napisał Papież Franciszek w liście w języku łacińskim, skierowanym do kard. Dieudonne Nzapalaingi.
Purpurat został mianowany przez Ojca Świętego specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej na ceremonię zamknięcia IV Kongresu Miłosierdzia dla Afryki. Uroczystość odbędzie się w narodowym sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Wagadugu w Burkina Faso 24 listopada br.
Hasłem czwartego już kongresu są słowa: „Boże miłosierdzie, łaska dla naszych czasów”. Ojciec Święty, w liście do kard. Nzapalaingi, przypomniał słowa słynnej modlitwy maryjnej św. Bernarda. Jest ona inwokacją do Matki Bożej, która przypomina, że ktokolwiek oddał się jej w opiekę, nigdy nie doznał zawodu. „Taka wiara we współczesnych czasach wydaje się niezwykle ważna, wiara w łaskę Bożego Miłosierdzia” – napisał Papież.
Kongres jest dziękczynieniem za to, że kontynent afrykański z wielką otwartością przyjmuje orędzie o Bożym Miłosierdziu, jakie Jezus przekazał światu za pośrednictwem św. Siostry Faustyny. Ma służyć umocnieniu wiary w Boże Miłosierdzie i jeszcze głębszemu zrozumieniu jego istoty przez mieszkańców krajów afrykańskich, które są targane przemocą i biedą. Jest to czas nie tylko duchowych medytacji i modlitwy, ale także intelektualnych rozważań i spotkań artystycznych.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.