Papież może być zatroskany problemami, wobec których staje, ale potem radzi sobie z nimi z ogromnym, wewnętrznym pokojem – stwierdził watykański Sekretarz Stanu. Dodał, że podziwia radość Franciszka, która, jego zdaniem, jest cechą charakterystyczną tego pontyfikatu. Nikt nie może pozbawić nas głębokiej radości płynącej z faktu, że czujemy się kochani przez Pana, który kieruje historią ludzkości, pomimo tego, że człowiek wprowadza niepokój – zaznaczył kard. Pietro Parolin w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi „Avvenire”.
Watykański hierarcha wskazał na charakterystyczne elementy pontyfikatu Franciszka. Podkreślił, że przede wszystkim Papież zachęca, aby z trudnościami nie mierzyć się w sposób abstrakcyjny, ale w ich konkrecie, mając zawsze przed oczyma konkretne oblicza dzieci, starców, osób wykluczonych czy ofiary przemocy. Franciszek stara się także odejść od modelu skupionego na Europie i wskazuje na peryferie, które pozwalają zapatrzonym w siebie zrozumieć współczesny świat. Papież stara się także przekonywać do tego, by nie ograniczać się jedynie do bezpośredniego reagowania na sytuacje kryzysowe, ale aby im zapobiegać i być obecnym tam, gdzie tego wymaga sytuacja.
Odnosząc się do tematu Ziemi Świętej watykański Sekretarz Stanu podkreślił, że nadal jest aktualna formuła: „dwa narody – dwa państwa” z granicami uznanymi przez wspólnotę międzynarodową. Prawdą jest jednak – dodał – że napotyka ona coraz więcej problemów. Jedyną drogą jest dialog izraelsko-palestyński, który jest możliwy tylko pod warunkiem przynajmniej minimalnego zaufania, a tego niestety brak.
Kard. Parolin wskazał także na kryteria, którymi kieruje się Papież przy wyborze krajów, do których pielgrzymuje. Wymienił wśród nich dialog międzyreligijny, stąd tegoroczna pielgrzymka do Maroka i Zjednoczonych Emiratów Arabskich; ekumenizm, a więc wizyta w Bułgarii, Macedonii Północnej i Rumunii, a także pragnienie zwrócenia uwagi na wspólnoty żyjące na peryferiach i cierpiące, stąd zapowiedziana wizyta w Afryce i oczekiwana w Iraku i Sudanie Południowym. Pragnieniem Papieża jest także zwrócenie uwagi na kwestie pokoju i temu ma służyć, będąca jeszcze w fazie opracowywania, pielgrzymka do Japonii.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.