W dniach 4-6 czerwca Benedykt XVI odwiedzi – jako pierwszy papież – Cypr, gdzie m.in. spotka się z biskupami katolickimi z Bliskiego Wschodu i odwiedzi miejsca historyczne związane ze św. Pawłem Apostołem.
Kontekst polityczny
Zdaniem ambasadora Cypru przy Stolicy Apostolskiej – Georgiosa Poulidesa papież przekaże jego rodakom orędzie sprawiedliwości i pokoju oraz poprze wysiłki władz tego kraju na rzecz ponownego zjednoczenia wyspy. Po odzyskaniu niepodległości 16 sierpnia 1960 roku proklamowano niepodległą republikę, na której czele stanął jako prezydent prawosławny arcybiskup Makarios III (zm. 1977). W grudniu 1963 r. rozpoczęły się krwawe starcia między zamieszkującymi wyspę Grekami a Turkami. Zdołano je załagodzić, a prezydentowi-arcybiskupowi udawało się przez wiele lat – zręcznie lawirując – zachować zarówno względny spokój, jak i integralność kraju.
Gdy jednak w lipcu 1974 grupa nacjonalistów greckich obaliła Makariosa (a właściwie usiłowała to zrobić, gdyż ostatecznie odzyskał on władzę) i opanować wyspę, wybuchły walki między obu społecznościami, które doprowadziły do interwencji armii tureckiej i podziału kraju w sierpniu tegoż roku na liczącą niemal 800 tys. mieszkańców greckojęzyczną Republikę Cypryjską, należącą od 2004 r do Unii Europejskiej i na zamieszkaną przez 267 tys. ludzi Turecką Republikę Cypru Północnego, uznawaną jedynie przez Turcję. W ciągu prawie 36 lat splądrowano i sprofanowano ok. 520 znajdujących się na jej terenie cerkwi, kaplic, klasztorów i innych chrześcijańskich obiektów kościelnych. Wiele z nich wymaga natychmiastowego remontu.
Wikariusz generalny łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru franciszkanin o. Umberto Baratto zwraca uwagę, że z okien nuncjatury apostolskiej w Nikozji Benedykt XVI będzie widział „zieloną linię” oddzielającą obie części wyspy „Ojciec Święty będzie widział, ale nie oznacza to, że przekroczy «zieloną linię»” – zastrzegł zakonnik.
Oczekuje się, że podczas spotkania z politykami i dyplomatami oraz w rozmowach z prezydentem Dimitrisem Christofiasem Ojciec Święty nawiąże do dramatu podziału wyspy. „Papieska pielgrzymka będzie sygnałem skierowanym do Turcji. To tam leży klucz do rozwiązania problemu cypryjskiego” – uważa prezydent. Chociaż wizyta ta z pewnością nie doprowadzi do przełomu, rząd ma nadzieję, że dzięki Benedyktowi XVI opinia międzynarodowa ponownie dostrzeże Cypr i jego problemy, tym bardziej że rozmowy na temat zjednoczenia wyspy cały czas rozbijają się o problem podziału władzy.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.