W dniach 4-6 czerwca Benedykt XVI odwiedzi – jako pierwszy papież – Cypr, gdzie m.in. spotka się z biskupami katolickimi z Bliskiego Wschodu i odwiedzi miejsca historyczne związane ze św. Pawłem Apostołem.
Ambasador Poulides w Watykanie zaznacza, że chociaż prezydent kraju Dimitris Christofias jest komunistą, nie ma to wpływu na „doskonałe stosunki między Cyprem a Stolicą Apostolską”. (Polityk ten w latach 1969-74 studiował w Akademii Nauk Społecznych w Moskwie, którą ukończył z tytułem doktora historii). Według dyplomaty w prawosławiu nie ma tradycji antyklerykalnej. Cypryjski Kościół prawosławny wywarł istotny wpływ na sprawy polityczne i społeczne, zdobywając szacunek nawet tych, którzy do niego nie należą.
Dyplomata cypryjski podkreśla ogromne znaczenie moralne papieskiego orędzia, wykraczające poza granice świata chrześcijańskiego. Jego przesłanie pokoju będzie skierowane także do społeczności Turków cypryjskich, których część bardzo oczekuje na tę wizytę. Zdaniem Poulidesa, na terytoriach północnych większość ludności stanowią obecnie tureccy żołnierze i osadnicy nielegalnie sprowadzeni z Anatolii. Dominuje atmosfera przemocy i nadużywania władzy.
Na Cyprze oczekuje się setek dziennikarzy i wiernych z pobliskich krajów Bliskiego Wschodu, którzy przybędą wraz ze swymi biskupami. „Wszyscy będą mogli z bliska oglądać papieża i słuchać jego słów. Konieczne będą też jednak odpowiednie środki bezpieczeństwa i postawienie wszelkich sił w stan gotowości” – stwierdza ambasador Georgios Poulides.
-----------------------
Według źródeł watykańskich (stan na 19 maja br.) Kościół katolicki w Republiki Cypryjskiej liczy 25 tys. członków i tworzy jedną jednostkę terytorialną – archidiecezję Cypru maronitów. Na tym terenie znajduje się 13 parafii, w których pracuje 30 kapłanów (12 diecezjalnych i 18 zakonnych). Wspomaga ich 18 braci zakonnych i 42 zakonnice. Istnieje tam 18 katolickich przedszkoli i szkół podstawowych, w których naukę pobiera 5 355 dzieci oraz 4 szkoły średnie, do których uczęszcza 992 uczniów. Kościół prowadzi dwa szpitale, 3 ambulatoria, jeden dom seniora oraz sześć sierocińców i domów dziecka.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.