Jeśli chcemy, by technika była na miarę człowieka, my sami musimy zadbać o nasze człowieczeństwo. Tymi słowami prezes Papieskiej Akademii Życia podsumował zakończone właśnie obrady sesji plenarnej tej Akademii. Były one poświęcone tematowi: „Robotyka. Osoby, maszyny i zdrowie”.
Abp Vincenzo Paglia podkreśla, że temat ten budzi dziś wielkie zainteresowanie w różnych środowiskach. Rodzą się pytania o przyszłość człowieka, a przy tym świadomość, że życia nie można podporządkować logice samej tylko techniki.
"W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiły się nowe perspektywy rozwoju techniki, które wydają się naruszać bardzo delikatną granicę – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia. – O ile do tej pory technika służyła człowiekowi, dziś istnieje ryzyko, że technika stanie się ważniejsza i w jakimś sensie zajmie miejsce człowieka. Stąd pilna potrzeba podjęcia refleksji nad tymi przemianami, które są przełomowe, bo chodzi w nich o sens ludzkiego życia. I tak jak dziś przekonujemy się o szkodach, jakie ponosi środowisko, stworzenie, o zmianach klimatycznych, zanieczyszczeniu mórz, skażeniu środowiska, teraz grozi nam, że coś podobnego stanie się z człowiekiem, że straci swą podmiotową rolę. Dlatego właśnie zaprosiliśmy do Watykanu ekspertów różnych dziedzin, aby zrozumieć, jak ważne jest, byśmy nie ulegali biernie perspektywie narzucanej przez technikę, lecz byli świadomi własnej odpowiedzialności."
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.