Młodzi u żydów i muzułmanów.
Dzisiaj wieczorem na Cinta Costera w Panamie zostanie odprawiona Msza inaugurująca Światowe Spotkanie Młodych. Pielgrzymów przyjęły nie tylko parafie i rodziny katolickie, ale również wyznawcy innych religii.
Autobusy z pielgrzymami przyjeżdżały do stolicy kraju stopniowo tak, aby nie zablokować ruchu. Dotarły także grupy, które dni w diecezjach spędziły w sąsiedniej Kostaryce. Międzynarodowe lotnisko Tocumen w Panamie otworzyło wczoraj nowy terminal, na którym wylądowały pierwsze samoloty z pielgrzymami. Wyjątkowym pielgrzymem była Matka Boża z Fatimy, której figura została specjalnie przywieziona z portugalskiego sanktuarium na spotkanie młodych.
Pielgrzymi zamieszkali nie tylko w parafiach i rodzinach katolickich. Synagoga Kol Shearith w Panamie przyjęła 50 pielgrzymów. Mówi rabin Gustavo Kraselnik: „Idea zrodziła się podczas nieformalnej rozmowy kilka miesięcy temu z naszymi przyjaciółmi z parafii św. Łukasza w Costa del Este. I kiedy mówili o swej odpowiedzialności za przyjęcie młodych podczas tego spotkania, spontanicznie wyraziliśmy naszą gotowość”.
Rabin Kraselnik jest przyjacielem Papieża Franciszka i z dumą pokazuje wspólne zdjęcia. U katolików szczególnie podziwia zapał misyjny.
Z kolei w najstarszym meczecie Ameryki Środkowej Wspólnota Muzułmańska zaoferuje młodzieży wodę. Szacuje się, że obok niego przejdzie nawet 20 tys. osób. „Pielgrzymka jest jednym z pięciu filarów islamu, hajj jak mówimy po arabsku. A czymże jest to wydarzenie w Panamie, jeśli nie pielgrzymką młodzieży, która przybywa w konkretnym celu. Jest to nasza mała cegiełka” mówi Yanus Makda.
Panamskie media podkreślają, że Światowe Spotkanie Młodych jest wydarzeniem historycznym i poświęcają mu dużo miejsca.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.