Każde dziecko jest jedynym i niezastąpionym darem. Żadne nie powinno być pozbawione ochrony swoich podstawowych praw - to słowa wypowiedziane przez Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej abp. Bernardito Auzę podczas debaty na temat promocji i ochrony praw dzieci w siedzibie ONZ.
Watykański dyplomata odniósł się do Konwencji Praw Dziecka. Podkreślił, że stanowi ona godny uznania wyraz ochrony praw najmłodszych. Stanowią oni cenny skarb dany każdemu pokoleniu oraz wielkie wyzwanie dla mądrości i ludzkiej wrażliwości. Prawa dziecka są oczywiście wpisane w prawa rodziny, która jest pierwszą i najważniejszą komórką życia społecznego ze względu na swoją służbę życiu oraz szczególną rolę w wychowaniu i udział w tworzeniu zdrowej tkanki społecznej.
Abp Auza nawiązał do raportu sekretarza generalnego ONZ, z którego wynika, że w 2016 r. na świecie zmarło 5,6 mln dzieci z powodów możliwych do uniknięcia. Kobiety i dzieci potrzebują wsparcia przez zapewnienie im odpowiedniej opieki zdrowotnej. Przestawiciel Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że miliony dzieci, różnych ras i kultur niezależnie od statusu społecznego i ekonomicznego oraz miejsca pochodzenia stają się ofiarami różnych form przemocy, wykorzystywania oraz nadużyć. Potrzeba wspólnego wysiłku, aby tworzyć kulturę zdolną zapewnić ochronę młodym i najsłabszym. Promocja i poszanowanie praw dzieci są jednym z najważniejszych społecznych wyzwań i powinny znajdować się w centrum uwagi wspólnoty międzynarodowej. Przyszłość zależy od dzieci i od tego, jak je przygotujemy do dorosłości – zaznaczył hierarcha.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.