Fernando Karadima Fariña z archidiecezji Santiago de Chile nie jest już kapłanem - podało 28 września Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Podkreślono, że "Ojciec Święty podjął tę wyjątkową decyzję w sumieniu i dla dobra Kościoła".
Przeniesiony do stanu świeckiego były już duchowny przez wiele lat dopuszczał się nadużyć seksualnych wobec dzieci, za co w 2011 wytoczono mu kościelny proces kanoniczny, który zobowiązywał go do wycofania się z życia publicznego. Miał odtąd żyć w domu zakonnym, modląc się i pokutując, pozostając nadal kapłanem i mogąc pełnić posługę duchowną, ale prywatnie.
Oto treść oświadczenia Biura Prasowego:
Ojciec Święty Franciszek usunął ze stanu kapłańskiego Fernando Karadimę Fariñę z archidiecezji Santiago de Chile. Ojciec Święty podjął tę wyjątkową decyzję w sumieniu i dla dobra Kościoła.
Ojciec Święty wypełnił swą "najwyższą, pełną, bezpośrednią i powszechną władzę zwyczajną w Kościele" (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 331), świadom swej służby ludowi Bożemu jako Następca św. Piotra.
Dekret, podpisany przez papieża w czwartek 27 września 2018, wszedł w życie automatycznie z tą samą chwilą i obejmuje także zwolnienie ze wszystkich obowiązków kapłańskich. Został oznajmiony Karadimie Fariña w piątek 28 września 2018 roku.
Przypadek F. Karadimy jest najgłośniejszy spośród wszystkich dotyczących nadużyć seksualnych ze strony duchownych wobec dzieci i nieletnich, nie jest jednak jedyny. Według mediów chilijskich dotychczas ustalono, że od 2000 w kraju tym seksualne wykorzystywanie dzieci i młodzieży było dziełem co najmniej 221 księży, barci, sióstr zakonnych i diakonów oraz 8 biskupów. A najwięcej tego rodzaju czynów stwierdzono w stołecznej archidiecezji Santiago de Chile oraz w diecezjach Rancagua, Osorno i w biskupstwie polowym.
Prokuratura przesłuchała dotychczas następujących biskupów: kard. Ricardo Ezzatiego - arcybiskupa stolicy oraz seniorów (emerytów): Luisa Infantiego Della Mora - wikariusza apostolskiego Aysén, Alejandro Goica Karmelica z Rancagui, Carlosa Pellegrína z Chillán, Cristiána Contrerasa Molinę z San Felipe, , Juana Barrosa z Osorno, Marco Órdenesa Fernándeza z Iquique i Coxa Huneeusa - byłego arcybiskupa La Serena.
Najstarszym spośród zatrzymanych do wyjaśnienia duchownych jest 90-letni obecnie ks. Enrique Leiva Rojas z diecezji Talca.
Wśród tych, którym zarzucano seksualne molestowanie nieletnich, jest 116 zakonników, a zakonami i zgromadzeniami, przodującymi w tych statystykach, są salezjanie - 14 oskarżonych i maryści - 13 przypadków.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.