Kard. Baldisseri: Synod nie dąży do zmiany nauczania "Humanae Vitae"

Kard. Lorenzo Baldisseri zapewnił, że jesienny synod poświęcony młodzieży nie ma na celu zmiany w nauczaniu zawartym w encyklice „Humanae Vitae”. W wywiadzie udzielonym katolickiej agencji KNA w Niemczech Sekretarz generalny Synodu Biskupów stwierdził, że tematyka płciowości pojawi się w Instrumentum laboris „tak jak i inne tematy, na przykład wychowanie.”

Rozmawiający z kardynałem dziennikarz powiedział, że w Kościele „są kręgi, które przypuszczają albo też podejrzewają, że synod o młodzieży jest pretekstem do zmiany kościelnej nauki o seksualności zawartej w Humanae Vitae”. Kard. Baldisseri odpowiedział: „To dla mnie całkowity absurd. Nic na to nie wskazuje. Oczywiście, zajmiemy się ogólnie tematyką seksualności. Ale w tego rodzaju debatę w ogóle nie wejdziemy” - stwierdził watykański purpurat.

Przyznał on, że Stolica Apostolska była zaskoczona, jak bardzo młodzież jest zainteresowana tym, co oferuje jej dzisiaj Kościół. Według jego informacji ankietę przedsynodalną zaczęło wypełniać 110 tys. osób, a całą odesłało 80 tys. młodych ludzi.

Kard. Baldisseri powiedział, że podczas przedsynodalnego spotkania młodzież zasygnalizowała, „jak bardzo ważna jest dla niej dzisiaj rodzina, a także poczucie wspólnoty w szkole, w domu rodzinnym, w stowarzyszeniach i w Kościele.”

Sekretarz synodu zapowiedział, że dokument roboczy Instrumentum laboris „w kręgach wewnętrznych” przedstawiony będzie w połowie maja, a w czerwcu rozesłany na cały świat.

Statuty jesiennego synodu o młodzieży przewidują 40 audytorów spośród młodych, którzy będą mogli brać udział w debacie, ale bez prawa w głosowaniu. Młodzi audytorzy będą wybrani przez episkopaty z całego świata. Kard. Baldisseri dodał, że chciałby, aby wybrani oni byli z różnych kręgów, „również spośród niewierzących.”

«« | « | 1 | » | »»
 • gosc
  12.04.2018 14:43
  Nie zmieni się Humanae Vitae, tylko jej interpretacja.
 • t.
  12.04.2018 14:49
  Nie będzie chodziło o zmianę nauki Kościoła ws. antykoncepcji, tylko o duszpasterskie towarzyszenie tym, dla których stosowanie metod naturalnych jest niewykonalne.
 • LUkSad
  12.04.2018 16:05
  Nie trzeba zmieniać ani podejścia, ani interpretacji. Trzeba więcej ufać Duchowi Świętemu i odczytywać jego znaki! Klucz polega na "wzrastaniu" wraz z nauką Kościoła i Słowem Bożym.
 • Marek Gość
  12.04.2018 17:41
  Czy słyszeliście o aferze na "pre-synodzie", polegającej na zafałszowaniu opinii młodych przesyłanych elektronicznie. Duża część prosiła o szerszy dostęp do Mszy Trydenckiej oraz o jasno formułowany przekaz wiary. Zbierający dane i opracowujący raport napisał, że młodzież chce "bardziej nabożnej liturgii".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.