Na trzy działania, które mogą nam pomóc, aby Wielki Post stał się okazją do zdemaskowania pokusy i by pozwolił naszemu sercu bić zgodnie z rytmem serca Jezusa, zwrócił uwagę Papież w homilii wygłoszonej w czasie Mszy w bazylice św. Sabiny na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Opisał je słowami: zatrzymaj się, spójrz i powróć.
Powinniśmy się zatrzymać - mówił Ojciec Święty - aby porzucić rozdrażnienie i bezsensowną bieganinę, która prowadzi do zniszczenia czasu rodzinnego, przyjaźni, czasu dla dzieci; aby odrzucić presję, że wszystko trzeba kontrolować, wiedzieć; aby nie poddawać się hałasowi, który osłabia i oszałamia; aby nie wzniecać uczuć jałowych, bezpłodnych, wynikających z zamknięcia i rozczulania się nad sobą; aby nie popaść w pustkę tego, co chwilowe i przejściowe – mówił Papież.
Franciszek zachęcił do zatrzymania się, by można zobaczyć coś więcej i kontemplować. Wskazał, że można zobaczyć wtedy to, co na codzień może umknąć naszej uwadze. Można zobaczyć znaki pomagające nam w pogłębianiu miłości, podtrzymujące wiarę i nadzieję; zobaczyć rodziny, które żyją wiarą i idą naprzód pomimo braków i niedostatków; zobaczyć dzieci i młodych, pełnych nadziei i przyszłości; ale także można zobaczyć starców i chorych, a także tak wielu, którzy się nimi opiekują. Kiedy się zatrzymamy – kontynuował Franciszek - to mamy szansę dojrzeć i kontemplować oblicze Chrystusa ukrzyżowanego z miłości do wszystkich, bez wyjątku. A wtedy będziemy mogli powrócić do domu Ojca bez lęku, by doświadczyć Jego uzdrawiającej czułości.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.