Podczas spotkania z 400 pracownikami spółki Poste Italiane Franciszek wystosował apel do wszystkich pracowników poczty.
"Zachęcam was wszystkich, którzy codziennie macie kontakty z klientami i staracie się odpowiedzieć na ich potrzeby, abyście okazywali postawę otwartości i dobrej woli wobec osób zwracających się do was" - powiedział papież w Watykanie podczas audiencji dla włoskich pocztowców.
"Gdy idzie się do okienka albo urzędu, ważne jest, by spotykać tam osoby, które dobrze wykonują swoją pracę, nie robią fochów i nie sprawiają wrażenia, jakby było się dla nich ciężarem, ani nie udają, że nas nie widzą" - mówił Franciszek.
Ostrzegł zarazem: "Klienci powinni uważać, aby nie mieć, co niestety się zdarza, roszczeniowego podejścia i by nie narzekać, zrzucając na personel swoje frustracje, albo obwiniać go o wszystko".
Papież zaapelował następnie do pocztowców o "słuchanie, dyspozycyjność i szacunek". "Nie jest to łatwe, przychodzi z trudem; aby to się udało, trzeba ćwiczyć każdego dnia, ucząc się działania w duchu miłosierdzia także w małych gestach i myślach" - zauważył.
Franciszek przypomniał, że ważny jest uśmiech. "Przychodzi staruszka, trochę nie dosłyszy, potrzebny uśmiech, nie mówcie: +uff+. Uśmiech jest pomostem, nie zapominajcie o uśmiechu" - zaapelował papież.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.