Jestem przekonany, że te dni refleksji i wymiany doświadczeń wniosły większe światło dla lepszego ukazania wzajemnych zależności między globalnymi i lokalnymi aspektami handlu ludźmi. Doświadczenie mówi bowiem, że te współczesne formy niewolnictwa są o wiele bardziej rozpowszechnione, niż można to sobie wyobrazić, nawet – co zawstydza i jest gorszące – w najbogatszych społeczeństwach – powiedział Papież do uczestników Międzynarodowej Konferencji tzw. Grupy św. Marty. Została ona powołana przed kilkoma laty przez Franciszka w celu zwalczania współczesnych form niewolnictwa.
W przemówieniu Papież zwrócił uwagę na potrzebę zbadania przyczyn, które sprawiają, że społeczeństwa tolerują ten przestępczy proceder.
„Wołanie Boga do Kaina, które znajduje się na pierwszych stronach Biblii - «Gdzie jest brat twój?» - przynagla nas do poważnego przyglądnięcia się różnym formom współudziału, tolerowanym i wspieranym przez społeczeństwa, przede wszystkim w odniesieniu do handlu dla celów seksualnych, wyzysku bezbronnych mężczyzn, kobiet i dzieci. Podejmowane inicjatywy w zwalczaniu handlu ludźmi, szczególnie jeżeli chodzi o likwidowanie przestępczych sieci kryminalnych, muszą w coraz większym stopniu brać pod uwagę powiązane z nimi sektory. Jako przykład można podać chociażby odpowiedzialne wykorzystywanie technologii i środków komunikacji, nie mówiąc już o badaniu etycznych implikacji modeli rozwoju gospodarczego, dla których ważniejszy jest zysk niż osoby” – powiedział Ojciec Święty.
Franciszek wyraził także nadzieję, że spotkanie członków Grupy św. Marty przyczyni się do pobudzenia świadomości rosnącej potrzeby pomagania osobom dotkniętym współczesnymi formami niewolnictwa w ich reintegracji ze społeczeństwem i w odzyskaniu ich ludzkiej godności.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.