Wiecie, kaj my som?

W Katowicach to pytanie stypendystom postawił ks. Jan Drob z Fundacji Nowego Tysiąclecia. Odpowiedź, jaką dawali młodzi, każdego dnia nabierała nowych odcieni.


W Sosonowcu 19 lipca reprezentacja stypendystów rozegrała mecz z drużyną AKS Niwka

Pokażmy, co mamy najlepszego
Poprzednie obozy odbywały się w jednym ośrodku. Po raz pierwszy młodzież podzielona jest obecnie na dziesięć miast metropolii górnośląskiej. – Widzimy w tym zarówno korzyści, jak i wyzwania – mówi Daria. – Młodzież trzeba teraz bardziej ogarnąć od strony logistycznej, ale takie rozwiązanie daje też niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń.
– Na Śląsku gołym okiem widać przywiązanie ludzi do religii i Kościoła – dodaje ks. Dariusz. – Kiedy jako księża spacerujemy ulicami śląskich miast, bardzo często spotykamy się z pozdrowieniami ze strony przechodniów. W innych regionach Polski nie jest to takie oczywiste. Kiedy idziemy pod pomnik Papieża, dołączają do nas katowiczanie. Zatrzymują się, modlą się z nami, pytają, skąd jesteśmy. Nasi podopieczni więc poznają Śląsk, tutejszą kulturę i religijność. Ale sami także dają się poznać ludziom, którzy za trzy miesiące dorzucą się do zbiórki na stypendium.
Podczas prawie dwutygodniowego pobytu na Górnym Śląsku stypendyści poznają specyfikę regionu, który dla wielu jest nieznany. Będzie ich można spotkać w Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu.
Na Śląsku szukają historycznych śladów walk o Polskę: w czasie powstań śląskich oraz w czasach „Solidarności”. Poznają kulturę regionu, m.in. gwarę śląską, która żywo jest obecna w codzienności. Stykają się także ze specyficzną kuchnią, śpiewem, sposobem spędzania wolnego czasu i wieloma innymi przejawami śląskiej kultury. Uczestniczą ponadto w wydarzeniach kulturalnych, z których słynie ten region, zwiedzają śląskie uczelnie, aby odkrywać ich wartość i znaczenie naukowe.

W łączności z Sydney
Impreza zaczęła się w piątek 18 lipca uroczystą Mszą świętą w kościele pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach. Eucharystią oficjalnie rozpoczął się szósty wspólny obóz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” pod hasłem „Żywe kamienie”. Pierwszego dnia obecny był abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W czasie homilii mówił o szansach, jakie niesie ze sobą program stypendialny. Odniósł się również do odbywających się równolegle w Sydney Światowych Dni Młodzieży. Po zakończeniu Mszy świętej jej uczestnicy otrzymali pierwszy z numerów obozowej gazetki dzielo.pl, redagowanej przez zespół Biura Informacji i Promocji Fundacji.
W obozie uczestniczy ponad 1200 gimnazjalistów i licealistów. Studenci stanowią obozową kadrę. Program stypendialny Fundacji obejmuje łącznie około 2000 osób z 39 diecezji, którym warunki materialne utrudniałyby rozwój talentów i umiejętności. Środki na stypendia zbierane są podczas Dnia Papieskiego, organizowanego przez Fundację co roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.
Hasło tegorocznego obozu – „Żywe kamienie” – nawiązuje do fragmentu Pierwszego Listu św. Piotra: „Zbliżając się do Tego, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia”. – Każdy ze stypendystów jest takim właśnie drogocennym i żywym kamieniem, który tworzy Kościół. Jednocześnie buduje także inne społeczności, jak Polska, rodzina, przyjaźnie. Dzięki temu, że są żywymi kamieniami tych społeczności, mogą poprzez swój rozwój, kształtowanie siebie i ciągłe wzrastanie budować i służyć swym społecznościom, które tworzą – wyjaśniają organizatorzy.
Przed obozem na Górnym Śląsku, w Borowicach k. Karpacza, miało miejsce spotkanie integracyjno-formacyjny dla stypendystów studentów. Wzięło w nim udział 250 osób z całego kraju. Przez siedem dni studenci realizowali i jednocześnie tworzyli specjalnie przygotowany program formacyjny. Obóz „Bądź dla” miał przede wszystkim przyczyniać się do rozwoju młodzieży akademickiej. W czasie tego tygodnia studenci uczestniczyli w warsztatach psychologicznych prowadzonych przez trenerów Stowarzyszenia „Spójrz inaczej”, odbyli liczne górskie wyprawy, m.in. na Śnieżkę, a także wzięli udział w grze integracyjnej „Bądźmy razem”, w której zdobyli certyfikat wspólnoty.
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg