Encykliki, adhortacje apostolskie, konstytucje apostolskie, listy, orędzia, bulle, dokumenty motu proprio, brewe i wiele innych ...
fot. Grzegorz Gałązka
List apostolski Rosarium Virginis Mariae Jan Paweł II podpisał podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra
Rodzaje papieskich dokumentów
Encykliki - urzędowe, oficjalne pisma papieskie, skierowane do całego Kościoła lub grupy wiernych (np. w jednym kraju czy regionie) w jakiejś sprawie istotnej dla Kościoła lub świata. Ich tytuły - przeważnie dwuwyrazowe i po łacinie - pochodzą od pierwszych słów danego dokumentu.
Adhortacje apostolskie - dokumenty niższej rangi, zazwyczaj będące podsumowaniem i wykładnią synodu biskupów. Pierwsze adhortacje ogłosił papież Paweł VI.
Orędzia - wystosowywane są przez papieży z okazji jakichś ważnych wydarzeń lub ich rocznic. Jest ich bardzo dużo. Do najbardziej znanych należą orędzia na Światowe Dni Pokoju (obchodzone co roku 1 stycznia, od 1968 roku, z inicjatywy Pawła VI), na Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu, na Niedzielę Misyjną, Światowe Dni Modlitw o Powołania, na Światowe Dni Młodzieży (ustanowione w 1985 r. przez Jana Pawła II).
Listy apostolskie - wystąpienia papieskie wysokiej rangi, koncentrujące uwagę na ważnej aktualnej problematyce lub wydawane z okazji różnych wydarzeń. Należą do zwyczajnego nauczania papieża. Jan Paweł II co roku ogłasza listy apostolskie do: kapłanów na Wielki Czwartek - od 1979 r., do chorych z okazji Światowego Dnia Chorego, obchodzonego 11 lutego od 1993 r. Do bardziej znanych listów pasterskich Jana Pawła II należą również: list o godności i powołaniu kobiety Mulieris dignitatem (1988 r.), list do dzieci w Roku Rodziny (1994 r.), w związku z przygotowaniami do Jubileuszu Roku 2000 Tertio millennio adveniente (1994 r.), o świętowaniu niedzieli Dies Domini (1998 r.), na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Novo millennio ineunte (2001 r.), o Różańcu świętym Rosarium Virginis Mariae (2002 r.).
Konstytucje apostolskie - dokumenty papieskie dotyczące konkretnej ważnej sprawy w Kościele, np. ustanawiające nowe instytucje czy obchody albo wprowadzające w życie np. nowy Kodeks Prawa Kanonicznego czy Katechizm Kościoła Katolickiego.
Bulle - uroczyste pisma papieskie zredagowane w języku łacińskim, sporządzone na pergaminie i zaopatrzone ołowianą pieczęcią, zwaną bullą. Bullą papież mianuje nowych biskupów, wyznacza granice diecezji czy ogłasza nowych świętych.
Brewe - pismo mniej uroczyste od bulli, także spisane na pergaminie, opatrzone tzw. pieczęcią rybaka, w którym papież np. nadaje tytuł bazyliki jakiejś świątyni
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.