Był to niezwykle pracowity dla Ojca Świętego dzień - wigilia św. Andrzeja. Rozpoczął się teraz etap realizacji najważniejszego celu podróży.
W wypełnionej po brzegi katedrze Jan Paweł II przewodniczył uroczystej koncelebrze, którą wraz z nim sprawowali: kard. Agostino Casaroli, kard. Johann WTillebrands, abp Salvatore Asta, abp Mario Brini, abp Jacąues Martin, bp Pierre Dubois oraz 32 miejscowych kapłanów. Wchodzącego do katedry Ojca Świętego powitał huragan oklasków i śpiew „Tu es Petrus".
Przejście wiodące do ołtarza ogrodzono biało-czerwonymi szarfami, W prezbiterium - prawdziwy ekumeniczny Wieczernik. Honorowe miejsca zajmują patriarchowie Dimitrios I i Kalustian. Obecni są metropolici Świętego Synodu, Meliton i Chryzostom, arcybiskup Czolakian, arcybiskup obrządku chaldejskiego Paul Karatas, wikariusz patriarchalny syryjsko-prawosławny Samuel Akdemir, rektor wspólnoty bułgarsko-prawosławnej Ganczo Urukal, przedstawiciele Kościołów protestanckich. Jest też Wielki Rabin Turcji David Asseo. W trzech nawach - wieża Babel: wierni wszystkich obrządków, wyznań, Kościołów.
Msza święta odprawiana jest częściowo po francusku, częściowo po łacinie {Credo, offertorium i kanon). Prócz ekumenicznej homilii Ojca Świętego ma miejsce kilka symbolicznych wydarzeń. Modlitwa wiernych odmawiana jest po francusku, włosku, turecku, angielsku, niemiecku, grecku, arabsku i ormiańsku. Po wezwaniu do przekazania sobie znaku pokoju Ojciec Święty wychodzi zza ołtarza, zbliża się do patriarchów prawosławnych i wymienia z nimi, a następnie ze wszystkimi, którzy są w prezbiterium, braterskie uściski przy aplauzie zgromadzonych.
Podczas Przeistoczenia patriarcha Dimitrios I wskazuje ręką na Hostię i Kielich, tak jak to czynią koncelebransi. Podczas ostatniego błogosławieństwa obaj Patriarchowie stają po obu stronach Papieża. I wreszcie niecodzienny tu akcent polski: na zakończenie Mszy świętej chór ekumeniczny, złożony z przedstawicieli różnych wyznań, śpiewa po polsku „Serdeczna Matko".
Po Mszy świętej Jan Paweł II spotyka się w katedralnej sali recepcyjnej z przedstawicielami wyznań niekatolickich oraz religii niechrześcijańskich, a następnie przyjmuje w Nuncjaturze Papieskiej, położonej tuż za katedrą, patriarchę Dimitriosa I i patriarchę Kalustiana. Pracowity dzień kończy się spotkaniem z przedstawicielami misji konsularnych akredytowanych w Istambule.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.