Sobota, 7 czerwca 2003, Osijek
«Dzisiejszy dzień – kontynuował Biskup – zapisze się złotymi zgłoskami w naszej narodowej i kościelnej historii. Ta radość przybywa do nas ponownie z Wiecznego Miasta i z Krakowa, tak jak przybyła tutaj przed 764 laty wraz z bł. Salomeą, księżną krakowską, która wspólnie ze swoim mężem Kolomanem podarowała Djakovo i okolice biskupowi bośniackiemu.»
Obecny biskup djakovacko-srijemski nie mógł oczywiście nie wspomnieć o cierpieniach, jakie dotknęły tę diecezję w minionym dziesięcioleciu, o bezmyślnej brutalnej wojnie, w której ginęli niewinni, a miasta i wsie były niszczone, kościoły wysadzane w powietrze, rozpadały się domy, gospodarstwa, szkoły i szpitale. Prawdziwym symbolem tych cierpień stał się doszczętnie zrujnowanyVukovar. Przypomnieniem martyrologii miasta był przyniesiony na Liturgię krzyż z Vukovaru.
W kontekście słów o wojnie, optymizmem może napawać liczny udział we Mszy św. przedstawicieli różnych narodowości i religii. Na Liturgię z Papieżem przybyli m.in. przedstawiciele Serbskiego Kościoła Prawosławnego z metropolitą zagrzebsko-ljubljańskim i całych Włoch, Jovanem na czele.
Ojciec Święty rozpoczął swoją homilię od cytatu z Listu św. Pawła do Efezjan: «Zaklinam Was, abyście żyli w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani», i skierował w ten sposób uwagę słuchaczy na istotę powołania chrześcijańskiego, czyli życie w świętości. Świętość zaś, wedle Papieża, należy realizować już tutaj na ziemi, w każdym okresie życia: w wiośnie młodości, pośród lata wieku dojrzałego i w zimie starości, a także na końcu, w momencie śmierci, w ostatnim oczyszczeniu, które przygotowała dla nas miłość Boża. Trzeba mieć świadomość, że także teraz, na początku trzeciego tysiąclecia Bóg wzywa swoich wiernych, a w szczególny sposób osoby duchowne, do odnowienia misjonarskiego zapału. Misje nie są jakimś «dodatkiem» do chrześcijańskiego wezwania. Przeciwnie, chrześcijaństwo jest misyjne z samej swojej istoty, jest wezwaniem do apostołowania.
Nawiązując do kończącego się Synodu diecezji djakovacko-srijemskiej Jan Paweł II przywołał datę 7 czerwca 879 roku, kiedy to papież Jan VIII przesłał księciu Branimirowi i biskupowi Teodozjuszowi pisma, od których rozpoczynają sie stałe kontakty między państwem chorwackim a Stolicą Apostolską.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.