Przemówienie powitalne Benedykta XVI na lotnisku w Ammanie, Jordania 8 maja 2009 roku.
Wizyta w Jordanii daje mi dobrą okazję, by wyrazić głęboki szacunek dla wspólnoty muzułmańskiej i wyrazić uznanie dla przewodniej roli Jego Królewskiej Wysokości w krzewieniu lepszego zrozumienia wartości głoszonych przez islam. W kilka lat od opublikowania „Orędzia z Ammanu” oraz „Międzyreligijnego Orędzia z Ammanu” możemy powiedzieć, że te wartościowe inicjatywy doprowadziły do dobrych rezultatów, sprzyjając sojuszowi cywilizacji między Zachodem a światem muzułmańskim, burząc oczekiwania tych, którzy uznają iż przemoc i konflikt są nieuniknione.
Faktycznie Królestwo Jordanii od dawna znajduje się w awangardzie inicjatyw na rzecz promowania pokoju na Bliskim Wschodzie oraz całym świecie. Zachęca do dialogu międzyreligijnego, wspiera wysiłki na rzecz sprawiedliwego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przyjmuje uchodźców z sąsiedniego Iraku i stara się powstrzymać ekstremizmy. Chciałbym przy tej okazji przypomnieć pionierskie wysiłki na rzecz pokoju w tym regionie, których dokonywał zmarły król Husajn. Niezwykle symboliczne jest to, że moje jutrzejsze spotkanie z religijnymi przywódcami islamskimi, korpusem dyplomatycznym oraz rektorami uniwersytetów odbędzie się w meczecie noszącym jego imię. Niech jego zaangażowanie w rozwiązanie konfliktów tego regionu nadal przynosi owoce w wysiłkach na rzecz krzewienia trwałego pokoju i autentycznej sprawiedliwości dla wszystkich, którzy mieszkają na Bliskim Wschodzie.
Drodzy przyjaciele!
Podczas seminarium Forum Katolicko-Muzułmańskiego, które jesienią ubiegłego roku odbywało się w Rzymie, jego uczestnicy rozpatrywali centralną rolę, jaką w każdej z naszych obydwu tradycji religijnych odgrywa przykazanie miłości. Mam ogromną nadzieję, że ta wizyta oraz wszystkie inicjatywy na rzecz krzewienia dobrych relacji między chrześcijanami a muzułmanami dopomoże nam wrastać w miłości wszechmogącego i miłosiernego Boga oraz wzajemnej braterskiej miłości.
Dziękuję za zgotowane przez was przyjęcie. Dziękuję za uwagę. Niech Bóg obdarzy Wasze Wysokości szczęściem i długim życiem! Niech błogosławi Jordanię dobrobytem i pokojem!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.