Auschwitz-Birkenau: Msza upamiętniająca 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II

Dla Jana Pawła II Auschwitz był nie tylko synonimem pogardy i bestialstwa, ale także miejscem gdzie zatriumfowała wiara męczenników - powiedział bp Tadeusz Rakoczy w kazaniu podczas Mszy św. polowej, upamiętniającej 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w KL Auschwitz-Birkenau.

Nieopodal wejścia do byłego obozu zagłady Jana Pawła II powitali przedstawiciele władz. Papież w ciszy nawiedził celę śmierci wówczas jeszcze błogosławionego o. Maksymiliana w bloku numer 11. Tu uklęknął i złożył kwiaty. Pozostawił świecę. Pod Ścianą Strąceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy w latach 1941-1943 rozstrzelali kilka tysięcy osób, modlił się i złożył wieniec.

Następnie w Birkenau Jan Paweł II odprawił Mszę św. dla ponad miliona wiernych, w koncelebrze z dwustoma biskupami i księżmi – dawnymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Osobiście udzielił Komunii św. grupie dawnych więźniów.

W homilii wypowiedział m.in. słynne słowa: „Przybywam tu dzisiaj jako pielgrzym. Wiadomo, że nieraz tutaj bywałem... bardzo wiele razy! Wiele razy schodziłem do celi śmierci Maksymiliana Kolbe, wiele razy klękałem pod murem zagłady i przechodziłem wśród rozwalonych krematoriów Brzezinki. Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież”.

Pamiętna papieska liturgia rozpoczęła się o 16.00. Ołtarz polowy znajdował się na rampie obozowej, w centralnym miejscu terenu obozowego. Wśród pielgrzymów wyróżniali się ludzie w pasiakach – byli więźniowie obozów koncentracyjnych. „Przychodzę więc i klękam na tej Golgocie naszych czasów, na tych mogiłach w ogromnej mierze bezimiennych, jak gigantyczny grób nieznanego żołnierza” - mówił w homilii Jan Paweł II.

Papież poświęcił kamień węgielny pod budowę oświęcimskiego kościoła św. Maksymiliana, a następnie przeszedł nieopodal granitowych tablic z napisami w różnych językach. Upamiętniają one ofiary zagłady różnych narodów. Papież, nieco dłużej zatrzymał się przy tablicach z napisami po polsku, rosyjsku i hebrajsku. Przed 19.00 papieski śmigłowiec wystartował z Brzezinki, i odleciał do Krakowa.

U wejścia do kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince – budynku, w którym naziści planowali zbudować nową komendanturę obozu – znajduje się tablica, upamiętniająca papieską modlitwę w Birkenau. Obok popiersia Jana Pawła II widnieje tu cytat z jego homilii sprzed 30 lat.

Pobyt Jana Pawła II na terenie KL Auschwitz odbił się szerokim echem za granicą.

Obecnie w celi numer 18 bloku 11 na terenie Auschwitz I znajduje się świeca, którą Jan Paweł II ofiarował 30 lat temu.

rk / ju

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg