Dla Jana Pawła II Auschwitz był nie tylko synonimem pogardy i bestialstwa, ale także miejscem gdzie zatriumfowała wiara męczenników - powiedział bp Tadeusz Rakoczy w kazaniu podczas Mszy św. polowej, upamiętniającej 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w KL Auschwitz-Birkenau.
Jubileuszowe uroczystości odbywają się na terenie parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince, znajdującej się w sąsiedztwie byłego obozu niemieckiego.
Liturgii przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Wspólnie z byłym metropolitą krakowskim Eucharystię celebrowali m.in. nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Józef Kupny, krakowski biskup pomocniczy Józef Guzdek, ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny i bp Tadeusz Pieronek.
Biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy zauważył w homilii, że Jan Paweł II przybywając w 1979 roku na teren byłego obozu, przypomniał, że miejsce to powinno być rachunkiem sumienia dla całej ludzkości. Biskup zwrócił też uwagę, że Auschwitz było zbudowane na zaprzeczeniu miłości do Boga i człowieka. „Wojna wybucha tam, gdzie nie ma miłości Boga. Bóg jest pokojem i zapewnia pokój. Odwrócenie się do Niego prowadzi do nie-pokoju. Ideologie komunistyczna i faszystowska systematycznie odrzucały Boga, tym samym budując podwaliny do nienawiści i wojny” – dodał ordynariusz.
Biskup zaznaczył, że obecność wiernych na uroczystościach potwierdza, iż ludzie chcą odnowić duchowe owoce wielkiego pontyfikatu. Nawiązał też do wizyty Benedykta XVI w Auschwitz w 2006 roku. „Niezapomniana pozostaje ta tęcza, jaką Bóg zapalił na tą ziemią i nad naszymi głowami” – wspominał.
Z kolei abp Kowalczyk zwracając się koniec do zgromadzonych, zauważył, że Auschwitz jest skutkiem takiej filozofii człowieka, w której Dekalog zastępuje się nowoczesnymi prawami, „poniewierającymi godnością i życiem człowieka”. „Skutki takiej koncepcji budowania rzeczywistości widzimy tu, poprzez te baraki, które są niemym głosem tych, którzy tam mieszkali, którzy tam ponosili kaźnie wymyślone przez człowieka, który na pewnym etapie wyzwolił w swoim sumieniu coś takiego, co zastąpiło miłość. Była to nienawiść człowieka do człowieka” – podkreślał nuncjusz, apelując, by nie budować społeczeństwa bez Boga i miłości.
Specjalny list do uczestników ceremonii skierował prezydent RP Lech Kaczyński. „Jestem przekonany, że całe niezwykle bogate doświadczenie, nauczanie Ojca Świętego, dotyczące wypadków dziejowych nas Polaków i całej ludzkości w ubiegłym stuleciu zachowuje ponadczasową aktualność. Niech dzisiejsze uroczystości staną się okazją do przypomnienia słów i niemniej ważnych gestów papieża zarówno tych z 1979 roku, jak i czynionych i wypowiadanych wielokrotnie później” – napisał Lech Kaczyński.
Uroczystości w Brzezince odbywały się w ramach ogólnopolskich obchodów 30. rocznicy papieskiej pielgrzymki z 1979 r. Jubileuszowe wydarzenia zaplanowano również w Krakowie, Gnieźnie, Częstochowie oraz Warszawie.
Czwartek 7 czerwca 1979 r. był szóstym dniem I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Tego dnia papież był wcześniej w Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. Z rodzinnego miasta odleciał śmigłowcem do Oświęcimia.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.