Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) nie potrzebuje pośrednictwa prezydenta Białorusi dla zorganizowania spotkania patriarchy Cyryla z papieżem Benedyktem XVI.
Poinformował o tym białoruski portal religijny „Carkwa”, powołując się na wypowiedź ks. protojereja Igora Wyżanowa, sekretarza Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego ds. stosunków międzychrześcijańskich, dla radia „Swoboda”.
W chwili obecnej nie przygotowuje się spotkania obu hierarchów – oświadczył duchowny, dodając jednocześnie, że „nigdy nie wykluczano takiej możliwości, ale muszą zaistnieć warunki dla odbycia takiego spotkania”. Wyjaśnił, że w tym celu muszą zostać rozwiązane pewne problemy, istniejące w stosunkach wzajemnych między obu Kościołami.
Ks. Wyżanow przypomniał, że RKP jest wielką wspólnotą, a w jej skład wchodzi nie tylko Kościół białoruski, ale także wiele innych, w tym także ukraiński, który ma problemy z grekokatolikami. „Na Białorusi być może sytuacja jest lepsza, a na Ukrainie jest inaczej, toteż kierownictwo Patriarchatu Moskiewskiego musi uwzględniać wszystkie czynniki stosunków wzajemnych z katolikami” – oświadczył sekretarz ds. stosunków międzychrześcijańskich w Kościele rosyjskim.
Na pytanie rozgłośni, czy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko miał upoważnienie od patriarchy Cyryla do ewentualnego rozmawiania z papieżem nt. spotkania głowy RKP na Białorusi, ks. protojerej odparł, że kierując się logiką stosunków międzykościelnych, Patriarchat Moskiewski ma bezpośrednie kontakty z kierownictwem Kościoła katolickiego. „Jeśli patriarcha potrzebuje porozmawiać o czymś z papieżem, to robi się to bardzo prosto i nie ma potrzeby korzystania z pośredników” – powiedział rozmówca radia.
„Wydaje mi się, że prezydent Białorusi może szczerze troszczyć się o stosunki prawosławno-katolickie i szczerze pragnąć ich poprawy. I ma prawo występować z jakimiś inicjatywami. Chodzi o to, że w tych sprawach kierujemy się pewną obiektywną sytuacją. I spotkania zwierzchników kościelnych są organizowane nie po to, aby pomóc politykom, ale w celu rozwijania dialogu między Kościołami” – zaznaczył ks. Wyżanow. Podkreślił, że „są to mimo wszystko różne cele”. Wyjaśnił, że spotkanie takie odbędzie się wtedy, gdy dojrzeją do tego stosunki międzykościelne, a nie sytuacja polityczna”.
O możliwości spotkania Benedykta XVI z patriarchą moskiewskim Cyrylem na Białorusi mówią od pewnego czasu przedstawiciele Kościoła i władz politycznych tego kraju. Wspomniał o tym także prezydent Łukaszenko w czasie audiencji u Ojca Świętego 27 kwietnia. Dziennikarzom oświadczył później, że zaprosił papieża do odwiedzenia swego kraju i że mogłoby wówczas dojść do jego spotkania ze zwierzchnikiem RKP, gdy ten również będzie przebywał na Białorusi.
kg (KAI/P-C) / ju.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.