Już ponad 45 tys. osób, w tym ponad 13 tys. z Polski, podpisało się pod "Deklaracją Solidarności z Ojcem Świętym" z Benedyktem XVI.
Autorzy deklaracji zachęcają do jej podpisywania także 16 kwietnia, w dzień urodzin papieża. Podpisy można składać do 20 maja.
Akcja solidarności z papieżem powstała w Austrii z inicjatywy katolickiego portalu „Kath.net” po zakończeniu podróży apostolskiej Benedykta XVI do Afryki. Wkrótce potem zaczęły powstawać jej kolejne wersje językowe - w tym angielska, polska, portugalska, włoska, hiszpańska, francuska, litewska, łotewska, czeska, rumuńska, rosyjska i ukraińska.
Autorzy deklaracji stwierdzają w niej, że są poruszeni bezkompromisowym atakiem medialnym na papieża Benedykta XVI związanym z jego pielgrzymką do Afryki, dlatego czują się zobowiązani do zaznaczenia swojej osobistej solidarności z Ojcem Świętym i jego nauczaniem. "My, niżej podpisani deklarujemy naszą pełną solidarność z Ojcem Świętym Benedyktem XVI oraz jego nauczaniem. Zdecydowanie sprzeciwiamy się niepohamowanym atakom w mediach na osobę Ojca Świętego w kontekście jego pielgrzymki do Afryki. Kilka słów prawdy stało się pretekstem do kolejnej próby podważania nauczania Kościoła katolickiego, a szczególnie encykliki 'Humanae vitae'" - brzmi deklaracja.
„Nie możemy pozwolić, aby marginalizowano i poniżano zarówno osobę papieża Benedykta XVI, jak i przekazywaną przez Kościół katolicki prawdę na temat przekazywania ludzkiego życia” – czytamy w deklaracji.
Dokument podpisało już ponad 45 tys. osób, w tym 13 786 z Polski.
Organizatorzy akcji proszą o przesyłanie komunikatu znajomym z zaproszeniem do jego podpisania, apelują do mediów o podanie tej informacji do publicznej wiadomości, a właścicieli stron internetowych proszą o umieszczenie linku do strony www.tak-dla-benedykta.pl i zachęcanie do składania podpisów.
"Deklarację solidarności z Ojcem Świętym" można podpisać także m.in. na stronie www.yes-for-benedict.eu
Lista osób, które podpisały deklarację, zostanie przekazana Benedyktowi XVI po 20 maja br.
lk, aw / maz
Bp Paul Tighe, Sekretarz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji omawia najnowszy dokument Watykanu.
Franciszek spotkał się z odpowiedzialnymi za komunikację w konferencjach episkopatów.
Zaprezentowano orędzie na LIX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Papież apeluje o zniesienie ograniczeń, które doprowadziły Syryjczyków do ubóstwa.