Benedykt XVI: Aborcja nie rozwiązuje problemów społecznych

Do smutnej rocznicy legalizacji aborcji we Włoszech nawiązał Papież, spotykając się z włoskim Ruchem Pro Vita (Movimento per la Vita). Zwrócił uwagę, że po 30 latach od wprowadzenia ustawy aborcyjnej obrona życia stała się jeszcze trudniejsza.

Wytworzyła się mentalność stopniowo deprecjonująca jego wartość. Konsekwencją jest mniejszy szacunek dla osoby ludzkiej, której wartość stoi u podstaw każdego życia społecznego, niezależnie od wyznawanej wiary.

„Kościół, z jednej strony, wierny nakazowi swego Pana, niestrudzenie powtarza, że świętość życia każdego człowieka jest zakorzeniona w zamyśle Stwórcy – podkreślił Benedykt XVI. – Z drugiej zaś pobudza do rozwijania wszelkich inicjatyw wspierających kobiety i rodziny, by stwarzać warunki sprzyjające przyjmowaniu życia i ochronie instytucji rodziny, opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Zezwalając na stosowanie przerywania ciąży, nie tylko nie rozwiązano problemów dręczących wiele kobiet i rodzin, ale otwarto jeszcze jedną ranę w naszych społeczeństwach, które już niestety doznają wielu głębokich cierpień” – powiedział Papież.

Mimo tylu wysiłków, podejmowanych nie tylko przez Kościół, by pomóc rodzinom w trudnościach, wiele problemów ekonomicznych utrudnia dziś założenie rodziny i wychowanie dzieci. Benedykt XVI zachęcił do podejmowania wspólnych wysiłków na rzecz życia i rodziny. Wyraził Ruchowi Pro Vita wdzięczność za częste ratowanie poczętego życia przez prowadzenie „Ośrodków pomocy życiu”. Ponadto wspomniał takie inicjatywy, jak „Zielony telefon” („Telefono verde”), „SOS Vita” czy „Czerwony telefon” („Telefono rosso”). Poparł też petycję ruchu do Parlamentu Europejskiego w obronie wartości życia i rodziny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama