Bóg nigdy nie opuszcza Kościoła na drodze do jedności. Stale prowadzi go ku niej Duch Święty - przypomniał Papież. W katechezie na audiencji ogólnej zachęcił do wytrwałej modlitwy o jedność, gdyż „ekumenizm bez modlitwy pozbawiony jest serca i ducha" - powiedział Benedykt XVI.
Skrót środowej katechezy:
W Wieczerniku Chrystus powiedział uczniom: „Weźmijcie Ducha Świętego”. To wydarzenie powtarza się nieustannie w Kościele, który się modli, uprasza dary Ducha Świętego, z odwagą głosi Ewangelię. Oto dlaczego, jako chrześcijanie, w obliczu trudności i podziałów możemy być pełni ufności. Chrystus oczekuje od nas wytrwałej modlitwy. On sam uprasza, „abyśmy byli jedno”. O znaczeniu tej prośby Jezusa dla ruchu ekumenicznego Ojciec Święty przypomniał niedawno w Nowym Jorku, w przemówieniu w kościele św. Józefa. Wraz ze św. Pawłem upraszajmy dzisiaj dla wszystkich chrześcijan owoce Ducha: „miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie” (Ga 5,22-23). Razem z Maryją, naszą Matką prośmy: „Przybądź Duchu Święty, napełnij serca Twoich wiernych i zapal w nich ogień Twojej miłości”.
Witając przybyłych do Rzymu Polaków, Benedykt XVI nawiązał do przypadającej 8 maja uroczystości świętego Stanisława, głównego patrona Polski:
„Jak «Dobry Pasterz, który daje życie za owce», stał na straży ładu moralnego i praw Kościoła. Niech troska o zachowanie przykazań Bożych i o sprawy Kościoła przenika wasze rodziny, parafie, każdego z was. Niech Chrystus będzie fundamentem waszego życia”.
Wśród pielgrzymów na Placu św. Piotra był bp Tadeusz Pieronek.
Zwracając się do pielgrzymów języka niemieckiego, Benedykt XVI pozdrowił m.in. delegację Austriackiej Federacji Piłkarskiej, która na miesiąc przed rozpoczęciem Euro 2008 wręczyła Benedyktowi XVI białą futbolówkę. Do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej przygotowuje się również Kościół. Akcję duszpasterską nazwano „Kirche null acht” – „Kościół 08 – 2008 lat i wciąż przy piłce”. Towarzyszenie sportowcom i otwarcie się na nowe perspektywy jest niesamowitą szansą duszpasterską – uważa główny kapelan rozgrywek w Austrii, ks. Krzysztof Pelczar.
„Episkopat Austrii mianował specjalnego koordynatora” – powiedział Radiu Watykańskiemu proboszcz z Weikendorf pod Wiedniem. Zaplanowano wspólne świętowanie nabożeństw. W trakcie Euro 2008 będzie ok. 500 młodzieżowych misjonarzy – z całej Europy, także z Polski. „Przygotowaliśmy dla nich odpowiednie stroje, różne gadżety – np. 100 tys. gwizdków z napisem «Pan Bóg na ciebie nie gwiżdże, więc i ty nie gwiżdż na innych», które będziemy rozdawać w Wiedniu – powiedział ks. Pelczar. – Drugą akcją Kościoła jest tzw. strefa pokoju. W sposób szczególny chcę zainteresować się rozczarowanymi kibicami, którzy zechcą gdzieś wyładować swą energię. Niekoniecznie muszą się wyżywać na innych, mogą to zrobić przy tzw. ścianie płaczu, którą chcemy w tej naszej strefie pokoju zbudować”.
Piłkarskim akcentem na audiencji ogólnej była również obecność włoskiej drużyny Inter Mediolan.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.