Serce Jana Pawła II trafi na Wawel?

Czy po beatyfikacji Jana Pawła II serce papieża trafi na Wawel? Zdaniem bp. Tadeusza Pieronka, byłego przewodniczącego krakowskiego trybunału ds. beatyfikacji Jana Pawła II, jest to możliwe - pisze wprost.pl.

– Na pewno do Krakowa trafią jakieś relikwie pierwszego stopnia, czyli fragmenty ciała. Czy będzie to serce? Zależy, czy pojawi się odpowiednia inicjatywa – podkreśla biskup, zaznaczając, że sam jest przeciwnikiem takiego rozwiązania. Sprowadzenia serca Jana Pawła II do Katedry Wawelskiej chciał po jego śmierci prezydent miasta Jacek Majchrowski. Wtedy pomysł upadł, bo w Kościele katolickim relikwie pozyskuje się dopiero po wyniesieniu na ołtarze. Zdaniem bp. Pieronka, do beatyfikacji Jana Pawła II może dojść już 16 października, w 30. rocznicę wyboru na Tron Piotrowy.

Zdaniem włoskich mediów, już teraz trwają przygotowania do operacji przeniesienia ciała Jana Pawła II z grobu w Grotach Watykańskich do bazyliki świętego Piotra. Po beatyfikacji ciało papieża miałoby spocząć w kaplicy św. Sebastiana, tuż obok słynnej Piety Michała Anioła. Rozważane mają być dwa warianty: wystawienia ciała na widok publiczny w szklanej trumnie, podobnej do tej, w której spoczywa błogosławiony Jan XXIII, oraz budowy kamiennego monumentu. W wypadku realizacji pierwszego z tych wariantów, na twarzy Ojca Świętego umieszczono by woskową maskę wiernie odwzorowującą rysy.

Tymczasem, jak wynika z badań Pentora przeprowadzonych na zlecenie „Wprost", aż 67,8 proc. Polaków uważa, że ciało papieża powinno pozostać w ziemi, zgodnie z testamentem Jana Pawła II. 13 proc. chce, by po beatyfikacji spoczęło w szklanej trumnie w Bazylice Świętego Piotra, gdzie zostałoby wystawione na widok publiczny. Zaledwie 14.2 proc. uważa, że powinno spoczywać w Polsce.


Gdzie powinno spoczywać ciało Jana Pawła II po spodziewanej beatyfikacji?

powinno pozostać w ziemi, zgodnie z testamentem Jana Pawła II – 67,8%
powinno spoczywać w szklanej trumnie w Bazylice Świętego Piotra, gdzie zostałoby wystawione na widok publiczny – 13%
powinno spoczywać w Polsce – 14,2%
nie wiem – 5,1%

Źródło: Pentor dla „Wprost"

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama