Czy po beatyfikacji Jana Pawła II serce papieża trafi na Wawel? Zdaniem bp. Tadeusza Pieronka, byłego przewodniczącego krakowskiego trybunału ds. beatyfikacji Jana Pawła II, jest to możliwe - pisze wprost.pl.
– Na pewno do Krakowa trafią jakieś relikwie pierwszego stopnia, czyli fragmenty ciała. Czy będzie to serce? Zależy, czy pojawi się odpowiednia inicjatywa – podkreśla biskup, zaznaczając, że sam jest przeciwnikiem takiego rozwiązania. Sprowadzenia serca Jana Pawła II do Katedry Wawelskiej chciał po jego śmierci prezydent miasta Jacek Majchrowski. Wtedy pomysł upadł, bo w Kościele katolickim relikwie pozyskuje się dopiero po wyniesieniu na ołtarze. Zdaniem bp. Pieronka, do beatyfikacji Jana Pawła II może dojść już 16 października, w 30. rocznicę wyboru na Tron Piotrowy.
Zdaniem włoskich mediów, już teraz trwają przygotowania do operacji przeniesienia ciała Jana Pawła II z grobu w Grotach Watykańskich do bazyliki świętego Piotra. Po beatyfikacji ciało papieża miałoby spocząć w kaplicy św. Sebastiana, tuż obok słynnej Piety Michała Anioła. Rozważane mają być dwa warianty: wystawienia ciała na widok publiczny w szklanej trumnie, podobnej do tej, w której spoczywa błogosławiony Jan XXIII, oraz budowy kamiennego monumentu. W wypadku realizacji pierwszego z tych wariantów, na twarzy Ojca Świętego umieszczono by woskową maskę wiernie odwzorowującą rysy.
Tymczasem, jak wynika z badań Pentora przeprowadzonych na zlecenie „Wprost", aż 67,8 proc. Polaków uważa, że ciało papieża powinno pozostać w ziemi, zgodnie z testamentem Jana Pawła II. 13 proc. chce, by po beatyfikacji spoczęło w szklanej trumnie w Bazylice Świętego Piotra, gdzie zostałoby wystawione na widok publiczny. Zaledwie 14.2 proc. uważa, że powinno spoczywać w Polsce.
Gdzie powinno spoczywać ciało Jana Pawła II po spodziewanej beatyfikacji?
powinno pozostać w ziemi, zgodnie z testamentem Jana Pawła II – 67,8%
powinno spoczywać w szklanej trumnie w Bazylice Świętego Piotra, gdzie zostałoby wystawione na widok publiczny – 13%
powinno spoczywać w Polsce – 14,2%
nie wiem – 5,1%
Źródło: Pentor dla „Wprost"
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.