Nowi sekretarze Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

Benedykt XVI mianował nowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Będzie nim Irlandczyk, ks. prałat Paul Tighe. Natomiast sekretarzem pomocniczym Rady został ks. prałat Giuseppe Antonio Scotti z Włoch.

Ks. Tighe pochodzi z archidiecezji dublińskiej. Dotychczas był w niej dyrektorem Diecezjalnego Biura ds. Publicznych, wykładowcą w Mater Dei Institute of Education i duszpasterzem w parafii Cabra na przedmieściach Dublina.

Z kolei ks. Scotti jest kapłanem archidiecezji mediolańskiej. Do tej pory pracował w sekcji ds. ogólnych watykańskiego Sekretariatu Stanu. Od 2003 r. stoi na czele Rady Administracyjnej Watykańskiej Księgarni Wydawniczej.

Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu wywodzi się z powstałej w 1948 r. decyzją Piusa XII Papieskiej Komisji ds. Kinematografii Dydaktycznej i Religijnej. Nazwę tej dykasterii zmieniono w 1952 r. na Papieską Komisję ds. Kinematografii, a siedem lat później bł. Jan XXIII poszerzył jej kompetencje. Zajmowała się ona odtąd nie tylko kinem, ale także sprawami radia i telewizji.

Wraz z kolejną zmianą nazwy w 1964 r. na Papieską Komisję ds. Środków Społecznego Przekazu Paweł VI dodał jej także nowy obszar odpowiedzialności, a mianowicie prasę codzienną i periodyczną.

W latach 1973-84 na jej czele stał Polak abp Andrzej Maria Deskur, późniejszy kardynał. Wcześniej przez 19 lat był podsekretarzem i sekretarzem Komisji. W 1988 r. Komisja stała się decyzją Jana Pawła II Papieską Radą. Zajęła się także problematyką nowych technik komunikacji, w tym internetu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama