Urzędową wizytę "ad limina Apostolorum" rozpoczęli biskupi Kenii. Ojciec Święty przyjął na prywatnych audiencjach 5 przedstawicieli konferencji episkopatu tego afrykańskiego kraju.
Na terenie Kenii istnieją cztery prowincje kościelne, obejmujące w sumie 24 diecezje oraz wikariat apostolski i ordynariat polowy. Pracuje tam 1787 księży oraz ponad 3637 zakonnic. Kenijski Kościół jest mocno zaangażowany w edukację i ochronę zdrowia. Prowadzi 19 wyższych seminariów duchownych oraz 5 uczelni katolickich. W Kenii jest także około stu innych kościelnych instytucji edukacyjnych różnych szczebli oraz około sześćdziesięciu placówek służby zdrowia. Kościół jest żywo obecny w mediach. O jego aktualnej sytuacji mówi metropolita stolicy kraju – Nairobi – abp John Njue, którego 24 listopada Benedykt XVI włączy do kolegium kardynalskiego:
"Doświadczamy obecnie transformacji Kościoła: przejścia od czasów, w których kierowali nim misjonarze do sytuacji, kiedy odpowiedzialność bierze na siebie kler lokalny. Nie jest to proste, ponieważ wcześniej ludzie postrzegali Kościół i księży jako tych, którzy dawali. Obecnie podkreślamy, że utrzymanie Kościoła jest obowiązkiem wiernych. Przechodzimy do samowystarczalności. W tej sytuacji budzi się laikat. Widzę, że w wielu parafiach podejmuje najróżniejszą działalność. Bardzo się z tego cieszę, bo świeccy zaczynają rozumieć, że to właśnie oni są Kościołem a więc jako laikat powinni angażować się w różne obszary jego aktywności".
Kenia leży na równiku, we wschodniej Afryce. Jest niemal dwukrotnie większa od Polski, (582.800 km²), a zamieszkuje ją ponad 30 mln mieszkańców (33.369 tys.). 2/3 ludności stanowią chrześcijanie, zaś do Kościoła katolickiego należy co czwarty Kenijczyk. 22% mieszkańców wyznaje religie tradycyjne, a 1/8 – islam.
Pomimo, że pierwsi chrześcijanie docierali na terytorium obecnej Kenii już pod koniec XV wieku, to o regularnej ewangelizacji tych terenów można mówić dopiero od lat sześćdziesiątych XIX wieku. Utworzono wówczas prefekturę apostolską Zanzibaru, obejmującą również Kenię. Przed 54 laty powstały pierwsze trzy diecezje, a pół wieku temu sakrę przyjął pierwszy biskup-Kenijczyk. Dwukrotnie odwiedził Kenię Jan Paweł II.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.