Urzędową wizytę "ad limina Apostolorum" rozpoczęli biskupi Kenii. Ojciec Święty przyjął na prywatnych audiencjach 5 przedstawicieli konferencji episkopatu tego afrykańskiego kraju.
Na terenie Kenii istnieją cztery prowincje kościelne, obejmujące w sumie 24 diecezje oraz wikariat apostolski i ordynariat polowy. Pracuje tam 1787 księży oraz ponad 3637 zakonnic. Kenijski Kościół jest mocno zaangażowany w edukację i ochronę zdrowia. Prowadzi 19 wyższych seminariów duchownych oraz 5 uczelni katolickich. W Kenii jest także około stu innych kościelnych instytucji edukacyjnych różnych szczebli oraz około sześćdziesięciu placówek służby zdrowia. Kościół jest żywo obecny w mediach. O jego aktualnej sytuacji mówi metropolita stolicy kraju – Nairobi – abp John Njue, którego 24 listopada Benedykt XVI włączy do kolegium kardynalskiego:
"Doświadczamy obecnie transformacji Kościoła: przejścia od czasów, w których kierowali nim misjonarze do sytuacji, kiedy odpowiedzialność bierze na siebie kler lokalny. Nie jest to proste, ponieważ wcześniej ludzie postrzegali Kościół i księży jako tych, którzy dawali. Obecnie podkreślamy, że utrzymanie Kościoła jest obowiązkiem wiernych. Przechodzimy do samowystarczalności. W tej sytuacji budzi się laikat. Widzę, że w wielu parafiach podejmuje najróżniejszą działalność. Bardzo się z tego cieszę, bo świeccy zaczynają rozumieć, że to właśnie oni są Kościołem a więc jako laikat powinni angażować się w różne obszary jego aktywności".
Kenia leży na równiku, we wschodniej Afryce. Jest niemal dwukrotnie większa od Polski, (582.800 km²), a zamieszkuje ją ponad 30 mln mieszkańców (33.369 tys.). 2/3 ludności stanowią chrześcijanie, zaś do Kościoła katolickiego należy co czwarty Kenijczyk. 22% mieszkańców wyznaje religie tradycyjne, a 1/8 – islam.
Pomimo, że pierwsi chrześcijanie docierali na terytorium obecnej Kenii już pod koniec XV wieku, to o regularnej ewangelizacji tych terenów można mówić dopiero od lat sześćdziesiątych XIX wieku. Utworzono wówczas prefekturę apostolską Zanzibaru, obejmującą również Kenię. Przed 54 laty powstały pierwsze trzy diecezje, a pół wieku temu sakrę przyjął pierwszy biskup-Kenijczyk. Dwukrotnie odwiedził Kenię Jan Paweł II.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.