Podczas zakończonego w Neapolu spotkania z cyklu "Ludzie i religia" o perspektywach pokoju na Bliskim Wschodzie mówił kard Renato Martino.
Podkreślił on, że Stolica Apostolska ze wszystkich sił popiera dialog na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie i w Iraku. Szczególne nadzieje budzi konferencja pokojowa w Annapolis. „Chcielibyśmy, aby ojczyzna Jezusa stała się rzeczywiście ziemią pokoju i braterstwa” – stwierdził purpurat.
Opowiedział się także za pokojowym wykorzystywaniem energii nuklearnej w bezpiecznych warunkach, gdyż może to służyć dobru ludzkości. Użycie posiadanej energii nuklearnej w celach niezgodnych z pokojem zależy od intencji tych, którzy nią dysponują. Dotyczy to również Iranu – dodał kard. Martino, nawiązując do toczących się obecnie negocjacji z przedstawicielami tego kraju.
Także Papież mówił niedawno o pokojowym wykorzystaniu technologii nuklearnych dla prawdziwego postępu, szanującego środowisko naturalne i potrzeby człowieka. Benedykt XVI podjął ten temat w lipcu (29 lipca) z okazji 50. rocznicy statutu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Uważa wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE.
"Pewne jest tylko to, że "wybrany zostanie mężczyzna i katolik".
Konklawe rozpocznie się 7 maja wejściem kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej o godz. 16.30.
To zarówno duchowni, jak woźni, elektrycy, technicy i kucharze.
To pierwszy krok w stronę uznania męczeństwa ofiar zamachów bombowych na świątynie chrześcijańskie.