Podczas zakończonego w Neapolu spotkania z cyklu "Ludzie i religia" o perspektywach pokoju na Bliskim Wschodzie mówił kard Renato Martino.
Podkreślił on, że Stolica Apostolska ze wszystkich sił popiera dialog na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie i w Iraku. Szczególne nadzieje budzi konferencja pokojowa w Annapolis. „Chcielibyśmy, aby ojczyzna Jezusa stała się rzeczywiście ziemią pokoju i braterstwa” – stwierdził purpurat.
Opowiedział się także za pokojowym wykorzystywaniem energii nuklearnej w bezpiecznych warunkach, gdyż może to służyć dobru ludzkości. Użycie posiadanej energii nuklearnej w celach niezgodnych z pokojem zależy od intencji tych, którzy nią dysponują. Dotyczy to również Iranu – dodał kard. Martino, nawiązując do toczących się obecnie negocjacji z przedstawicielami tego kraju.
Także Papież mówił niedawno o pokojowym wykorzystaniu technologii nuklearnych dla prawdziwego postępu, szanującego środowisko naturalne i potrzeby człowieka. Benedykt XVI podjął ten temat w lipcu (29 lipca) z okazji 50. rocznicy statutu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.