Niezaspokojenie prawa do wyżywienia jest wyraźnym pogwałceniem ludzkiej godności i wynikających z niej praw. Wskazał na to Papież w związku z obchodzonym 16 października Światowym Dniem Wyżywienia.
Przesłanie z tej okazji skierował do Jacquesa Dioufa, dyrektora generalnego FAO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Nawiązał w nim do hasła tegorocznych obchodów, którym jest prawo do wyżywienia.
Benedykt XVI zwraca uwagę, że dotychczas podjęte wysiłki nie zmniejszyły jeszcze wyraźnie liczby głodujących na świecie – mimo iż wszyscy uznają, że każdemu człowiekowi przysługuje prawo do wyżywienia. Wciąż zapomina się o etycznym nakazie karmienia głodnych. Niezaspokojenie prawa do wyżywienia wynika nie tylko z przyczyn naturalnych, ale przede wszystkim z działań człowieka. Coraz więcej ludzi z powodu nędzy czy konfliktów zbrojnych zmuszonych jest szukać chleba za granicą.
Ojciec Święty wzywa wspólnotę międzynarodową do solidarnego działania, by zapewnić wyżywienie wszystkim ludziom. Wykorzenienie głodu i zapewnienie zdrowego, wystarczającego wyżywienia wymaga też stosowania metod eksploatacji zasobów, które respektują naturę. Trzeba też chronić tradycyjne zwyczaje wspólnot tubylczych.
Papież przypomina, że pierwszymi ofiarami tragedii głodu są dzieci. Niedożywienie hamuje ich rozwój fizyczny i psychiczny. Często, by móc się wyżywić, zmuszane są one do pracy czy służby wojskowej. Benedykt XVI wyraża Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa uznanie dla jej działań i zachęca do ich kontynuowania, zapewniając o współpracy ze strony Kościoła.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.