Watykan: Wznowiono negocjacje z Izraelem

Negocjacje na szczeblu plenarnym między Stolicą Apostolską a Izraelem zostały wznowione. W Watykanie odbyło się pierwsze od 12 marca 2002 r. spotkanie plenarne komisji dwustronnej.

Było ono planowane na 29 marca, ale 3 dni przed tym terminem zostało przez stronę izraelską odwołane i doszło do niego dopiero 21 maja. 8-osobowej delegacji watykańskiej przewodniczył podsekretarz stanu ds. relacji z państwami, prał. Pietro Parolin. Było w niej też trzech biskupów, w tym nuncjusz apostolski w Izraelu abp Antonio Franco. 9-osobową delegacją państwa Izrael kierował dyrektor generalny tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych, Aaron Abramovich.

W wydanym na zakończenie spotkania wspólnym komunikacie czytamy, że rozmowy odbyły się w bardzo serdecznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i dobrej woli. Dotyczyły problemów związanych z wprowadzeniem w życie jednego z punktów zasadniczego porozumienia Stolicy Apostolskiej z Izraelem, zawartego 30 grudnia 1993 r. Odnotowano postęp w negocjacjach i wyrażono nadzieję, że w następnych miesiącach uda się podjąć dalsze kroki. Następne spotkanie plenarne komisji ma się odbyć w pierwszej połowie grudnia w Izraelu. W międzyczasie kontynuowane będą rozmowy na „szczeblu roboczym”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama