Benedykt XVI: Instytuty świeckie ziarnem świętości

Misją instytutów świeckich jest dawanie świadectwa zbawczemu dziełu Boga we wszystkich okolicznościach, w których żyje i umiera człowiek. Zwrócił na to uwagę Benedykt XVI, spotykając się z uczestnikami międzynarodowego kongresu, zorganizowanego w 60. lecie konstytucji apostolskiej „Provida Mater Ecclesia".

Dokumentem tym, wydanym 2 lutego 1947 r., Pius XII uznał i określił kanonicznie nową formę życia konsekrowanego, jaką stanowią instytuty świeckie. Pozwala ona osobom świeckim i księżom diecezjalnym przeżywać z ewangelicznym radykalizmem swe powołanie zawodowe czy posługę duszpasterską. Członkowie instytutów świeckich naśladują Chrystusa, kierując się radami ewangelicznymi czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Przeżywają swą konsekrację, żyjąc w normalnych warunkach świata i rozpoznając w świetle Ewangelii znaki czasu.

„Przybywacie z różnych krajów. Różne są sytuacje kulturowe, polityczne, a nawet religijne, w których żyjecie, pracujecie, starzejecie się - stwierdził Benedykt XVI. Zauważył, że człokowie instytutów świeckich są poszukiwaczami Prawdy, ludzkiego objawienia Boga w życiu. To długa droga, której teraźniejszość jest niespokojna, ale ostateczny wynik pewny. "Głoście piękno Boga i Jego stworzenia. Za przykładem Chrystusa okazujcie posłuszeństwo miłości. Bądźcie ludźmi odznaczającymi się łagodnością i miłosierdziem, którzy umieją iść drogami świata czyniąc tylko dobro. W swym życiu stawiajcie w centrum ewangeliczne Błogosławieństwa. Przeciwstawiajcie się w ten sposób ludzkiemu sposobowi myślenia, wyrażając bezwarunkowe zaufanie do Bogu, który pragnie szczęścia człowieka. Kościół potrzebuje także was, by jego misja była całkowita. Bądźcie ziarnem świętości, rzucanym pełnymi rękoma w glebę historii”- zaapelował Papież do członków instytutów świeckich.

Uczestników kongresu przedstawiła Papieżowi przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich, Ewa Kusz. Zapytaliśmy ją o dane statystyczne tej formy życia konsekrowanego.

„Instytutów świeckich jest 215, spośród nich 211 jest zatwierdzonych przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a 4 są zatwierdzone przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich” – powiedziała Przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich Ewa Kusz. „Na koniec 2005 r. było 32.653 członków i 2842 kandydatów. Jest sześć instytutów, które mają powyżej 1000 członków w tym dwa powyżej 2000, a pięć instytutów ma poniżej 10, to raczej już są instytuty, jeżeli zostały zatwierdzone, których członkowie wymierają. Najwięcej instytutów świeckich i najwięcej członków jest we Włoszech. Jak robiłam porównanie między danymi w każdym z instytutów z lat 1995 - 2005, to zobaczyłam, że są instytuty, których liczba członków wyraźnie wzrosła, ale także i takie, które gasną” – powiedziała Ewa Kusz.

„W Polsce jeszcze do niedawna instytuty świeckie podobnie jak i inne organizacje kościelne nie mogły działać jawnie” – powiedział Radiu Watykańskiemu toruński biskup pomocniczy Józef Szamocki. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Świeckich podkreślił, że specyfiką pracy apostolskiej tego rodzaju instytucji jest dyskrecja oraz zasada, że członkowie nie zdradzają swej przynależności, by lepiej wypełniać misję w swych miejscach pracy. „Oni znają się tylko między sobą. Ja jako kleryk w latach 70. po raz pierwszy, dzięki ojcu duchownemu w seminarium, który był asystentem jednego z instytutów świeckich, mogłem się przypatrywać ich sposobowi życia i formacji. Obecnie na terenie naszego kraju działa Konferencja Instytutów Świeckich. Z ramienia Episkopatu Polski jestem jej opiekunem” – zaznaczył bp Szamocki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg