Zjawisko migracji nie powinno być postrzegane jedynie jako problem, ale przede wszystkim jako wielki potencjał. W szczególny sposób jest nim rodzina migranta, którą należy otaczać szacunkiem - stwierdził Benedykt XVI.
Rozważanie na Anioł Pański poświęcił migrantom. Papież przypomniał swoje orędzie na obchodzony 14 stycznia przez Kościół Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku jego tematem jest Rodzina migrująca.
Benedykt XVI przytoczył ostatnie dane ONZ. Wynika z nich, że liczba aktualnych emigrantów z przyczyn ekonomicznych wynosi prawie 200 mln. Ponadto jest około 9 mln uchodźców i około 2 mln studentów na wymianie międzynarodowej. Do tego należy dodać także migracje wewnątrz-krajowe i emigrantów nielegalnych. Za każdym z nich, na swój sposób, stoi konkretna rodzina – stwierdził Benedykt XVI.
„Jest zatem rzeczą ważną, by troszcząc się o emigrantów i ich rodziny, korzystać z pomocy instytucji prawnych, administracyjnych, specjalistycznych, a także z całej sieci ośrodków pomocy społecznej i duszpasterskiej. Życzę, aby jak najszybciej zdołano osiągnąć zrównoważoną obsługę zjawisk migracyjnych oraz ogólnej mobilności ludzi. Oby przyniosło to korzyść całej ludzkiej rodzinie, poczynając od konkretnych rozwiązań ułatwiających legalną migrację i łączenie rodzin, ze szczególną troską o kobiety i nieletnich. W szerokim bowiem zjawisku migracji międzynarodowych, osoba ludzka powinna zawsze być w centrum. Tylko poszanowanie godności człowieka we wszystkich emigrantach, z jednej strony, i uznanie ze strony emigrantów wartości społeczeństwa, które ich przyjmuje, z drugiej strony, umożliwiają sprawiedliwą integrację rodzin w systemach społecznych, gospodarczych i politycznych krajów, które je przyjmują” – powiedział Benedykt XVI.
Papież podkreślił, że rodziny migrantów mogą w nowe środowiska wnieść wiele dobra. By mogły rozwinąć swój potencjał trzeba je otoczyć szacunkiem, sprzyjając łączeniu rodzin. Wszystkich migrantów Benedykt XVI zawierzył opiece ich patronki, św. Franciszki Saverio Cabrini.
Słuchaj Papieża po polsku:
„Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj modlimy się za emigrantów i uchodźców. We Mszy świętej wspominamy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej i polecenie Matki Bożej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (Łk 2, 5). Niech Jej słowa będą zachętą dla rodzin emigrantów, uchodźców i dla nas wszystkich, zwłaszcza w trudnych chwilach życia, gdy szukamy prawdy i Bożej pomocy. Niech Bóg wam błogosławi” – powiedział Benedykt XVI.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.