Benedykt XVI poparł wejście Turcji do UE

Benedykt XVI popiera wejście Turcji do Unii Europejskiej - powiedział Premier Turcji po spotkaniu z Papieżem.

Na lotnisku Esemboga powitał Papieża nuncjusz apostolski w Turcji arb Antonio Lucibello, przewodniczący Konferencji biskupów katolickich Turcji bp Ruggero Franceschini OFM oraz przedstawiciele rządu i miejscowych władz tureckich. Na lotnisku odbyło się także spotkanie z premierem Reczepem Tajipem Erdo(h)anem, który specjalnie opóźnił swój wylot na szczyt krajów NATO w Rydze. Przywitał on Papieża u podnóża schodów, a następnie rozmawiał z nim przez kilkanaście minut.

„Przybywam do Turcji także po to by zacieśnić przyjaźń między Stolicą Apostolską a narodem tureckim i wspomóc dialog między kulturami. Praca na rzecz pokoju, to jest nasz obowiązek” - powiedział Benedykt XVI do premiera Turcji. Wskazał, że jest to „ważny kraj, pomost między demokracją Zachodu a kulturą islamską. Jeśli zechcecie możecie wspomóc mnie w pracy na rzecz dialogu między kulturami i na rzecz pokoju”. Premier wskazał, że papieska wizyta „oznacza dla Turcji nową epokę”. Jak wskazał, jest to ważne ponieważ świat doóświadcza obecnie konfliktu cywilizacji.

Jeszcze przed przybyciem na lotnisko premier zaapelował do swych rodaków by okazali gościnność Benedyktowi XVI. Wyraził przekonanie, że wizyta ta przyczyni się dla pokoju na świecie. „Mamy nadzieję, że wizyta ta przyczyni się do rozwoju sojuszu cywilizacji i globalnego pokoju” - powiedział Erdogan przed przylotem papieża. „Jako naród okażmy naszą tradycyjną gościnność papieżowi Benedyktowi XVI” - zaapelował turecki premier, który jednocześnie ostrzegł przed prowokacjami „marginalnych kół”.

W czasie konferencji prasowej po spotkaniu z Papieżem premier Turcji oświadczył, że podczas rozmowy w cztery oczy Benedykt XVI stwierdził, Iz popiera wejście Turcji do Unii Europejskiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama