Kanclerz Niemiec Angela Merkel broniła papieża Benedykta XVI przed oskarżeniami o przypuszczenie przez niego ataku na islam w przemówieniu wygłoszonym na uniwersytecie w Ratyzbonie, którym Ojciec Święty wywołał falę niezadowolenia muzułmanów na całym świecie.
Merkel powiedziała w wywiadzie dla gazety "Bild", że papież wzywał do dialogu z innymi religiami, ale jego uwagi zostały źle zrozumiane. Powiedziała: "Ktokolwiek krytykuje papieża, nie zrozumiał celu jego przemówienia. Było to zaproszenie do dialogu między religiami"
W wykładzie poświęconym stosunkowi wiary i rozumu papież - jak pisze Reuters - wydawał się przyjmować pogląd, odrzucany przez większość muzułmanów, że we wczesnym okresie muzułmanie wiarę swoją szerzyli przemocą.
Było to zaproszenie do dialogu między religiami i papież wyraźnie opowiadał się za takim dialogiem, co również ja popieram i uważam za sprawę pilną i konieczną - oświadczyła Merkel. "To, co Benedykt XVI podkreślił, to istotne i bezkompromisowe odrzucenie wszelkich form przemocy w imię religii" - powiedziała kanclerz Niemiec.
Tymczasem przewodniczący Niemieckiej Rady Muzułmanów Ayyub Axel Koehler powiedział gazecie "Neue Presse", że papież powinien przeprosić muzułmanów; przyniosłoby to jego zdaniem "rozładowanie napięcia" i oczyściłoby sytuację.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.