Papież nas zdobył

Pielgrzymkę Benedykta XVI do polski wspomina o. Andrzej Koprowski SJ, dyrektor programowy Radia Watykańskiego, który towarzyszył Papieżowi jako członek papieskiego orszaku.

Papież wezwał nas byśmy nie zaprzepaścili chrześcijańskiego dziedzictwa. Skąd przekonanie Benedykta XVI, że to z Polski może wyjść nowy zasiew wiary dla zlaicyzowanej Europy?
- Myślę, że jest to bardzo bliskie tak Benedyktowi XVI jak było bliskie Janowi Pawłowi II. Jeden i drugi podkreślał uznanie, radość, satysfakcję z tego, że Polska jest członkiem Zjednoczonej Europy. Ale zarazem chodzi o to, by być świadomym siebie, by nie stracić bogactwa kulturowego dziedzictwa, by to co czynimy było budowaniem na skale. Budowaniem swego własnego losu na trwałym fundamencie i wnoszenie kulturowego bogactwa, ludzkiej wrażliwości osadzonej na Ewangelii w życie całej wspólnoty w Europie.

Według mnie trzeba widzieć to jeszcze szerzej. Papież podkreśla obowiązek każdego człowieka ochrzczonego, by świadomie uczestniczył w życiu wspólnoty Kościoła, która jest wspólnotą apostolską bez granic, bez końca. Papież zachęca, by być wrażliwym na tych, którzy nie utożsamiają się z naszą wiarą. Benedykt XVI w katedrze warszawskiej mówił wyraźnie: Kościół nie może ograniczać się, czy cieszyć się tylko z tych, którzy są u niego święci i bezgrzeszni. Nie, trzeba patrzeć na wszystkich.

A do kapłanów mówił: pamiętajcie musicie iść i za tymi, którzy w Polsce nie znajdują pracy i z tego powodu decydują się na emigrację. Ale pamiętajcie, że trzeba byście szli też do tych krajów, gdzie brak kapłanów dla tamtych narodów. Trzeba, żebyście szli na te kontynenty, gdzie Kościół dopiero podejmuje pracę misyjną. Wymieniał: Afryka, Azja, Ameryka Łacińska. Mówił: tam już kapłani polscy są, ale miejcie świadomość, że musi was stać na to, żeby wyjść poza to co znacie. Poza to, co wam daje poczucie bezpieczeństwa Trzeba, byście poszli w nieznane po to, żeby nieść innym Chrystusa. W moim przekonaniu to dotyczy nas wszystkich: dotyczy ludzi świeckich, zakonów, kapłanów diecezjalnych. Ojciec Święty na to zwracał uwagę przy różnych okazjach. Zwracając się do biskupów podkreślał ich odpowiedzialność współuczestniczenia w całej misji Kościoła, a więc i w przeznaczeniu kapłanów na misje do innych krajów.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama