Modlitwę za misje i konkretne ich wspieranie odczuwa się dziś powszechnie jako obowiązek każdego chrześcijanina. Zawdzięczamy to również działalności prowadzonej w parafiach i diecezjach przez Papieskie Dzieła Misyjne - przypomniał Benedykt XVI, spotykając się z uczestnikami ich dorocznego zgromadzenia ogólnego.
„Oddając się służbie ewangelizacji – mówił papież – Papieskie Dzieła Misyjne – odkąd powstały w XIX wieku – zdają sobie sprawę, że działalność misyjna polega w istocie na komunikowaniu braciom Bożej miłości objawionej w planie zbawienia. Poznawać i przyjmować tę miłość to bowiem sprawa zasadnicza dla życia. Niesie ze sobą decydujące pytania o to, kim jest Bóg i kim my jesteśmy. Poprzez czynne, ofiarne miłosierdzie Dzieła Rozkrzewiania Wiary, św. Piotra i Dziecięctwa Misyjnego rozprzestrzeniły głoszenie Dobrej Nowiny, przyczyniając się do zakładania i umacniania Kościołów na nowych terytoriach. Unia Misyjna zachęciła duchowieństwo i zakonników do większego zwracania uwagi na ewangelizację. To wszystko doprowadziło w ludzie chrześcijańskim do rozbudzenia wiary i miłości, połączonego z wielkim entuzjazmem misyjnym”.
W trwających w Ciampino pod Rzymem obradach biorą udział dyrektorzy dzieł misyjnych ze 120 krajów. Polskę reprezentuje ks. Jan Piotrowski. Oto jego wypowiedź:
"Wielokulturowość i inkulturacja to temat sesji duszpasterskiej Papieskich Dzieł Misyjnych. Na pierwszy plan jakby spontanicznie, we wszystkich grupach językowych, wysunął się dialog międzyreligijny i dotyczył w większości świata muzułmańskiego. Chociażby dlatego, że obecność islamu jest obecnością głośną, taka dynamiczną. Natomiast w wielu wypadkach inne religie czy kultury starają się niejako zachować taką obecność dość dyskretną. Jest to jakimś wyzwaniem dla tych krajów gdzie ten dialog jest utrudniony przez dramatyczne wydarzenia czy konflikty między chrześcijanami a muzułmanami. Ale również i w krajach Europy gdzie obecność Islamu związała się przede wszystkim w ostatnich latach z bardzo silną emigracją."
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.