Rosyjska cerkiew: Jan Paweł II zmienił świat

W rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II przedstawiciel rosyjskiej cerkwi powiedział, że był to człowiek, który zmienił obliczę świata.

Aleksandr Wasiutin podkreślił, że papież był nie tylko głową Kościoła rzymskokatolickiego, ale również politykiem.

Wiceprzewodniczący izby wyższej rosyjskiego parlamentu Aleksander Torszyn powiedział, że Jan Paweł II kochał Rosję i rozumiał jej problemy oraz trudności w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Hołd Janowi Pawłowi II złożył także przewodniczący Kongresu Żydowskich Organizacji i Stowarzyszeń w Rosji Zinowij Kogan. Podkreślił on, że Jan Paweł II podniósł z prochu Polskę i natchnął Europę Wschodnią do walki o wolność. Dodał też, że naród żydowski pamięta zmarłego papieża za to, że wzniósł on most dla dialogu między wyznawcami judaizmu i chrześcijaństwa. Wyznawcy różnych religii zgromadzili się na mszy świętej za Jana Pawła II w Moskiewskiej katedrze pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na mszę przyszło blisko tysiąc osób - obok katolików także staroobrzędowcy, prawosławni i żydzi.

Liturgii przewodniczył katolicki metropolita w Moskwie arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, który podkreślił, że Jan Paweł II modlił się za Rosję i szczerze starał się rozwijać stosunki ze społeczeństwem rosyjskim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg