Ołtarz, przy którym papież Benedykt XVI odprawi Mszę św. 26 maja w Warszawie, będzie nawiązywał do kształtu ołtarza z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. Okazały krzyż i stół eucharystryczny zostaną obłożone blachą aluminiową, w kolorze srebra.
Na trzypoziomowym podeście (z miejscami odpowiednio dla biskupów, kardynałów i samego Papieża) znajdować się będzie jedynie krzyż, stół eucharystyczny, zadaszenie, tron papieski i dwie mównice. Początkowo koncepcja ołtarza zakładała wykorzystanie tego samego krzyża, który stał na tym placu w 1979 roku. Ostatecznie zdecydowano jednak, że krzyż będzie inny, wyższy i z innego materiału.
Od poziomu placu krzyż mierzyć będzie 25 metrów wysokości, rozpiętość bocznej belki ma mieć 9 metrów. Jego wysokość i srebrny kolor sprawią, że będzie dobrze widoczny nawet z dużej odległości.
Trzypoziomowy podest, w kształcie ściętej piramidy schodów, wyłożony zostanie płótnem w kolorze szaro-żółtego piaskowca. Najwyższy poziom, przeznaczony dla Benedykta XVI, będzie się wznosił 4 metry nad poziom placu. Stół eucharystyczny w kolorze srebrnym, korespondującym z kolorem krzyża, zostanie umieszczony na niższym poziomie, zaś wokół ołtarza zasiądą kardynałowie. Trzeci poziom przeznaczony jest dla biskupów, tu także umieszczone zostaną dwie mównice.
Na frontonie stołu eucharystycznego mają być wytłoczone nazwiska Polaków beatyfikowanych i kanonizowanych przez Jana Pawła II. Za papieskim tronem ustawiony zostanie trójkątny panel w stonowanym, jasnym kolorze, na którym zostanie zawieszony herb Benedykta XVI. Dach nad ołtarzem będzie mierzył 12,5 metra długości i 8 metrów szerokości. Wykonany zostanie z płyt z przezroczystego poliwęglanu, czyli materiału przepuszczającego światło i kolor. Połać dachu będzie przechylona w kierunku krzyża.
Na zadaszeniu zostanie umieszczony plastyczne wyobrażenie Ducha Świętego, tworząc swego rodzaju witraż. Przy odpowiednim oświetleniu, obraz Ducha św. powinien odbijać się na stopniach podestu.
Nad projektem pracuje cały zespół architektów: Tomasz Kosma Kwieciński, Jacek Kwieciński i Lidia Grzybowska-Kwiecińska we współpracy z dr. inż. Piotrem Pachowskim. Nad plastycznymi elementami czuwają konsultanci: artysta rzeźbiarz Dariusz Kowalski "Kodar", artysta grafik Janusz Golik, specjalista do spraw oświetlenia Sylwester Adamski.
Projekt powstaje we współpracy z Komitetem Organizacyjnym Archidiecezji Warszawskiej ds. Pielgrzymki Benedykta XVI do Polski, na czele z ks. prałatem Andrzejem Przekazińskim.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.