Bp Piotr Libera zapowiedział, że na początku stycznia można spodziewać się oficjalnego komunikatu w sprawie daty wizyty Benedykta XVI w Polsce.
Podczas konferencji prasowej w Warszawie, podsumowującej wizytę "ad limina Apostolorum", jaką złożyli w Watykanie polscy biskupi, hierarcha podkreślił, że w trzech przemówieniach Benedykt XVI wskazał konkretny program dla Kościoła w Polsce.
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski zapowiedział, że najbliższe zebranie plenarne KEP 31 stycznia 2006 r. zostanie poświęcone refleksji nad papieskim przesłaniem. Wcześniej będzie ono poddane analizie na zebraniu Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego KEP, której zadaniem jest wypracowywanie programu działania Kościoła w Polsce na najbliższy czas.
Bp Libera wskazał, że w przemówieniu do biskupów 26 listopada Ojciec Święty zwrócił uwagę na szeroko pojęte sprawy wychowania, 3 grudnia mówił o nowej ewangelizacji, a 17 grudnia o roli ludzi świeckich w Kościele. Podkreślił papieski apel o powrót do katechezy dorosłych, a także o objęcie opieką duszpasterską pracowników mediów i ludzi zajmujących czołowe stanowiska w życiu społecznym (polityków, działaczy samorządowych itp.).
Hierarcha przypomniał, że zręby duszpasterstwa dziennikarzy tworzył w Polsce śp. bp Jan Chrapek, zaś od kilku lat działa duszpasterstwo parlamentarzystów. Papieskie wezwania są więc mobilizacją, by dalej iść tą drogą - stwierdził sekretarz generalny KEP.
Wskazał też, że Benedykt XVI wniósł nowy impuls do tematyki nowej ewangelizacji zwracając uwagę, że może być ona skutecznie realizowana tylko w harmonijnej współpracy wszystkich grup ludu Bożego: księży diecezjalnych, osób konsekrowanych i ludzi świeckich.
Bp Libera poinformował, że jednym z tematów poruszanych przez biskupów wszystkich trzech grup był "wątek Radia Maryja". - Staraliśmy się ukazać fenomen Radia Maryja w szerokiej perspektywie. Niektórzy biskupi pokazywali, że istnieje problem, ale i nie przemilczali zasług tej rozgłośni w dziedzinie katechetycznej i ewangelizacyjnej - ujawnił hierarcha. Problem jest w Watykanie znany, gdyż był przez biskupów sygnalizowany nie po raz pierwszy - dodał sekretarz generalny KEP. Wskazywali oni, że poszukiwanie rozwiązań dla tego problemu jest podejmowane w Polsce w ramach powołanego przez Episkopat Polski Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. - Można by zapytać, jakie są jego owoce - zastanawiał się bp Libera.
Bp Libera zaznaczył, że w swych przemówieniach Benedykt XVI nie odniósł się wprost do Radia Maryja, zachęcił natomiast wszystkie media katolickie w Polsce, "więc także Radio Maryja", do większej łączności z Konferencją Episkopatu Polski. Sprawa Radia Maryja była przez biskupów omawiana głównie w Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego, Kongregacji Nauki Wiary i Papieskiej Radzie ds. Świeckich.
Jak ujawnił na konferencji prasowej biskup radomski Zygmunt Zimowski, prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego abp Franc Rodé oświadczył biskupom, że problem Radia Maryja ma być rozwiązany przez Konferencję Episkopatu Polski. Podobnie było w Kongregacji Nauki Wiary.
Bp Libera wyjaśnił zarazem, że ze strony watykańskiej nie było żadnych nalegań na rozwiązanie problemu Radia Maryja. Powstał natomiast sprzyjający klimat, by do tego trudnego tematu jeszcze raz wrócić.
Jego zdaniem trzeba Bożej, kościelnej, pasterskiej mądrości, by oddzielić ziarno od plew, by niczego nie zepsuć, a wątki pozytywne, których nie brakuje, uwypuklić i rozwinąć. Podczas styczniowego zebrania plenarnego KEP zostaną rozważone za i przeciw, w poszukiwaniu złotego środka - zapowiedział hierarcha.
Według bp. Zimowskiego, dobrą okazją do rozwiązania problemu będzie obchodzone w przyszłym roku 15-lecie Radia Maryja. Jednak aby tak się stało "trzeba otwarcia ze strony Radia Maryja, a konkretnie ze strony o. Rydzyka" - stwierdził biskup radomski. Dodał, że "to radio jest ochrzczone, trzeba je więc bierzmować", a bierzmować powinni biskupi.
Bp Zimowski ujawnił też, że podczas wizyty "ad limina" każdy biskup otrzymał od Papieża krzyż biskupi jako znak więzi ze Stolicą Apostolską. Krzyż wykonany ze srebra i pozłacany jest stylizowany na krzyż Konstantyna z IV w. Przedstawia Chrystusa i sceny ze Starego i Nowego Testamentu, zaś na odwrocie znajduje się herb Benedykta XVI.
Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch poinformował, że w trzech grupach w wizycie "ad limina" uczestniczyło ok. 100 biskupów. Najstarszym z nich był bp Ignacy jeż z Koszalina, dla którego była to szósta wizyta "u progów apostolskich"; po raz pierwszy odbył ją w 1968 r.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.