Watykan: Biskupi przy grobie Jana Pawła II

W osiem miesięcy od śmierci Jana Pawła II polscy biskupi modlili się przy jego grobie.

Eucharystii, w której uczestniczyli hierarchowie pielgrzymujący „ad limina Apostolorum” przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił w homilii, że pamięć o Janie Pawle II jest wciąż żywa. Przypomniał zarazem, że Jego największe dokonania działy się na modlitwie. Abp Józef Michalik prosił, by Jan Paweł II „modlił się za nas nieustannie, tak jak czynił to wielokrotnie za życia”. W Mszy św. w Grotach Watykańskich uczestniczyło kilkudziesięciu polskich biskupów, księża, siostry zakonne oraz pielgrzymi. Liturgię zakończyła modlitwa przy papieskim grobie.

Abp Michalik mówił o Kościele, który zbudowany jest na fundamencie Apostołów i o Piotrze naszych czasów, który tak bardzo zaważył na dziejach Kościoła. Wspomniał, że Jan Paweł II zabierał publicznie głos w przełomowych momentach polskiej historii, np. podczas stanu wojennego czy też przed referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Przywołał też papieskie słowa, iż Polska potrzebuje przede wszystkim ładu moralnego. „Polsce potrzeba ludzi głębokiej wiary i prawdziwego sumienia” – wołał za Janem Pawłem II abp Michalik.

Modlił się zarazem by Papież wciąż wstawiał się za nami. „Ojcze Święty, Twoje największe dokonania działy się na modlitwie. Nie przerywaj jej, jest potrzebna. Zwłaszcza, że teraz już patrzysz twarzą w twarz w oblicze Ojca i wraz z Matką Pana możesz uwielbiać Zbawiciela. Proś, wołaj za nami nieustannie, tak jak to czyniłeś wielokrotnie”. Abp Michalik zaapelował do zebranych by z dziedzictwa Jana Pawła II czerpali inspirację do bycia Kościołem i do dawania świadectwa w tych niełatwych czasach w jakich się znajdujemy.

Bp Stanisław Budzik podkreślił, że chociaż była to najważniejsza Msza sprawowana przez polskich biskupów podczas kończącej się wizyty ad limina. – Eucharystię sprawowaliśmy przy grobie świętego Piotra i tuż obok grobu Jana Pawła II było to niezapomniane przeżycie. Wszyscy uczestniczyliśmy w niej z wielkim wzruszeniem – mówił po liturgii bp Budzik. Z kolei bp Wiktor Skworc podkreślił, że ta Euchayrstia uwidoczniła także religijny wymiar biskupiego pielgrzymowania do „progów apostolskich”. Zaznaczył zarazem, że modlitwa w tak ważnym dla chrześcijaństwa miejscu daje umocnienie wiary na dalsze posługiwanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama