Premier Bawarii Edmund Stoiber zaprosił Benedykta XVI do złożenia wizyty w jego rodzinnych stronach w przyszłym roku.
Papież przyjął na audiencji w Watykanie delegację bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej. - Na kolumnie Matki Boskiej w Monachium zawieszona jest już plakieta upamiętniająca wizytę Jana Pawła II; byłoby pięknie, gdyby dodać kolejną, z imieniem Benedykta XVI - powiedział Stoiber Papieżowi. Podkreślił, że rozmowa w cztery oczy z Ojcem Świętym była "największym wydarzeniem" w jego życiu.
Benedykt XVI wyraził radość z wizyty przedstawicieli władz "z ukochanej Bawarii". Przypomniał, że ten kraj związkowy cieszy się 1200-letnią historią. Dodał, że swe silne związki z "bogatą tradycją kulturalną i religijną" potrafi łączyć z nastawioną na przyszłość nauką i techniką.
Papież zaapelował do członków 170-osobowej delegacji CSU, aby w trudnych społecznych wyzwaniach współczesności, jak np. ochrona życia, nie podejmowali decyzji wyłącznie z myślą o korzyściach. Przypomniał, że godność człowieka jest niepodzielna na wszystkich etapach jego życia.
Stoiber oświadczył po spotkaniu, że rozmawiał z papieżem na temat wartości i ochrony życia. Wyjaśnił też gospodarzowi spotkania, dlaczego jako polityk nie przeniósł się do Berlina. Podkreślił, że ku jego zdumieniu papież jest bardzo dobrze poinformowany o niemieckiej polityce wewnętrznej i zagranicznej.
Premier Bawarii podarował Benedyktowi XVI sztych przedstawiający monachijską katedrę i kopię kolumny Matki Bożej, u której stóp modlił się kard. Joseph Ratzinger, żegnając się ze swoją archidiecezją Monachium i Fryzyngi w 1982 roku. Odchodził wówczas do Watykanu, wezwany przez Jana Pawła II na stanowisko prefekta Kongregacji Nauki Wiary.
Audiencja prywatna w Pałacu Apostolskim trwała 15 minut, wcześniej przez 10 minut papież rozmawiał w cztery oczy ze Stoiberem. Delegacja bawarskiej CSU pozostanie w Rzymie do 4 listopada.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.